Nominácie jubilejného 20. ročníka Krištáľového krídla sú známe!

Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o finálových nomináciách na Krištáľové krídlo za rok 2016. Mená laureátov sa dozvieme na veľkolepom galavečere v priamom prenose 29. januára 2017 o 20.25 na Jednotke.

Veľká porota na čele s predsedom Gabrielom Csollárom odsúhlasila tri finálové nominácie v deviatich kategóriách, o ktorých rozhodli jednotlivé poroty v tajnom hlasovaní. Tie zasadali v novembri vždy za prítomnosti autorky Krištáľového krídla Márie Vaškovičovej. Nominovaní sú napríklad Zuzana Mauréry, Dominika Cibulková, Dalibor Karvay, Daniel Hevier, Celeste Buckingham, Marek Hamšík a ďalší. „Medzi nominovanými je čoraz viac úspešných mladých ľudí. Teší ma to, pretože Krištáľové krídlo nie je len ocenením celoživotného diela, ale v prvom rade vyzdvihuje konkrétny počin za daný rok. Pre laureáta je to uznanie, ale aj výzva k ďalším kvalitným výkonom,“ uviedla Mária Vaškovičová. Do top trojice v kategórii Filantropia sa dostal aj 15-ročný Ondrej Vrábel, autor tzv. Pinf hier, neziskového projektu pre deti s mentálnym postihnutím. „Chcel som pomôcť sesternici mojej maminy Dáške, ktorá má detskú mozgovú obrnu. Toto bola najjednoduchšia cesta,“ vysvetlil Ondrej. V roku 2016 sa podarilo jeho didaktické počítačové hry dostať k veľkému počtu mentálne postihnutých detí v rôznych centrách. Vďaka dostupnosti v piatich jazykoch sa používajú už aj v zahraničí, napr. v USA, Veľkej Británií, Írsku, Indii, na Novom Zélande či dokonca aj v Mikronézií. „Ondrej je vzorom pre svojich rovesníkov, ale aj pre všetkých ostatných. Jeho zanietenosť pre dobrú vec je inšpiráciou, projekt má veľký potenciál“ zhodnotila predsedkyňa poroty v kategórii Filantropia Mirjana Hron Sikimič. Zo všetkých platných zaslaných návrhov Veľká porota rozhodla, že laureátmi Mimoriadnej ceny sa stanú Andrej Glatz a Marián Varga. „Podľa názoru Veľkej poroty je Marián Varga plnohodnotným kandidátom na Mimoriadnu cenu Krištáľového krídlo. Je jednou z najoriginálnejších osobností slovenskej hudobnej kultúry. Presne v deň konania slávnostného galavečera oslávi 70. narodeniny. Milá náhoda je, že aj druhý laureát mimoriadnej ceny Andrej Glatz bude mať krátko po slávnostnom galavečere tiež 70 rokov. Takže budeme aj oslavovať,“ poznamenala Mária Vaškovičová.

Koľko bodov udelili odborní porotcovia jednotlivým nominovaným vo svojej kategórii, je tajné. Mená laureátov 20. ročníka Krištáľového krídla sa dozvieme na veľkolepom galavečere v priamom prenose 29. januára 2017 o 20.25 na Jednotke. Zatiaľ sú všetky obálky uložené v trezore u predsedu Veľkej poroty. Otvoria sa až krátko pred začiatkom galavečera za prítomnosti predsedov porôt a médií.

Finálové nominácie sú:

Divadlo a audiovizuálne umenie

Peter Hledík
Zuzana Mauréry
Michal Kubovčík

Filantropia

Ondrej Vrábel
Soňa Findorová
Terézia Drdúlová

Hospodárstvo

Martin Krekáč
Štefan Máj
Vladimír Bakeš

Hudba

Rastislav Štúr
Ivan Šiller
Dalibor Karvay

Medicína a veda

Matej Ruttkay
Michal Mego
Milan Profant

Publicistika a literatúra

Daniel Hevier
Ľubica Hargašová
Marián Pauer

Rock Pop Jazz

Igor Timko
Celeste Buckingham
Juraj Bartoš

Šport

Dominika Cibulková
Marek Hamšík
Ladislav a Peter Škantárovci

Výtvarné umenie

Palo Macho
Filip Kulisev
Ján Berger

Laureátmi Mimoriadnej ceny sa stanú Andrej Glatz a Marián Varga.

 

Fotogaléria zo zasadnutia Veľkej poroty:

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

20 rokov Krištáľového krídla: viac ako 600 nominovaných 202 ocenených najvýznamnejších osobností Slovenska vo výbere viac ako 120 porotcov.

Online nominácia