Nominovaní

ARCHITEKTÚRA
Nominovaným je Peter Jurkovič za rodinný dom v Čunove, ktorého prínosom je úspornosť z priestorového aj technologického hľadiska. Nadväzuje na korene slovenskej ľudovej architektúry, pričom ich kombinuje so súčasnými prevádzkovými a estetickými požiadavkami.
jurkovic
Štefan Polakovič je nominovaný za originálnu rekonštrukciu panelového domu v Rimavskej Sobote a Loft v centre Bratislavy riešený ako otvorený priestor.
štefan polakovič (1)
Medzi trojicu nominovaných sa dostal Ján Kukuľa, ktorý je hlavným autorom dostavby múzea moderného umenia Danubiana, najväčšieho výstavného priestoru svojho druhu v strednej Európe.
kukula

DIVADLO A AUDIOVIZUÁLNE UMENIE
Jozef Vajda
do postavy Žovkina v divadelnej hre Bál vniesol premyslené prvky, aby jej dal všetko, čo má v sebe jednoduchý dedinský chlap. V dramatizácii Littelovho románu Láskavé bohyne vytvoril sugestívnu štúdiu človeka, ktorého rozdrví na prach ideológia, ktorej verí. Je expresívny, zúfalý,  zlostný, prázdny. (obe v roku 2014 v Činohre SND).
Jozef Vajda, foto Martin Črepfoto Martin Črep pre SND
Martin Štrba
filmový kameraman za režisérsky debut celovečerného dokumentárneho filmu vlna vs. breh (2014). Pre Štrbov debut je príznačná energia, hravosť a nespútaná imaginácia, ktorá je vo výsledku divácky veľmi príťažlivá.
martin štrba
Mariana Čengel - ­ Solčanská
za scenár a réžiu rodinnej slovenskej rozprávky Láska na vlásku. Má klasický model schémy zámeny postáv, ktoré vyvolávajú zápletky jednoduchého scenára a pomalšieho rytmu. Upútajú kostýmy, kombinácia klasického a novodobého jazyka, dialógy postáv, kamera a strih.
Mariana Čengel-Solčanská (3)

FILANTROPIA
Ivana Foltýnová
ako mamička onkologicky chorého synčeka založila občianske združenie Deťom z lásky. Zaoberá sa adresnou pomocou priamo konkrétnym rodinám postihnutým touto ranou osudu.
ivana foltynova (13)
Jozef Šóth
popri svojej profesii neurológa sa systematicky venuje dobrovoľnej pomoci deťom a dospelým s autizmom. Je spoluzakladateľom Komunitného centra Drahuškovo, ktoré je jedinečným zariadením tohto druhu na Slovensku pre dospelých ľudí s autizmom a súčasne pomáha aj mladým dospelým z detských domovov.
JozefSoth_g_4X3
Peter Káčer
postihnutý mozgovou obrnou sa sám rozhodol pomôcť ľuďom s týmto handicapom. Prešiel na invalidnom bicykli celé Slovensko a vyzbieral finančné prostriedky pre 12 ľudí na liečbu a rehabilitačné cvičenia v Piešťanoch.
peter kacer 1

HOSPODÁRSTVO
Jozef Barcaj
počas svojho pôsobenia vo funkcii riaditeľa vytvoril svojím nadšením a prácou z termálneho kúpaliska Podhájska reprezentatívne a prosperujúce relaxačné stredisko nielen cestovného ruchu, ale aj zdravia.
Jozef Barcaj2
Vladimír Šrámek
vybudoval nábytkársku spoločnosť Decodom s viac ako 1200 zamestnancami, ktorá je najväčším slovenským výrobcom nábytku. Vďaka odborným opatreniam, motivácii zamestnancov a pokrokovej obchodnej stratégii sa stal jedným z najdôležitejších zamestnávateľov v regióne.
Konatel_ŠRAMEK
Eduard Šebo
prosperujúca spoločnosť pod jeho vedením obhospodaruje vyše 800 hektárov pôdy, obnovuje, buduje nové vinohrady a vytvára podmienky pre zachovanie úspešného slovenského vinárstva. Jeho vína získali v roku 2014 zlaté a strieborné medaily na významných medzinárodných súťažiach a desiatky ocenení aj na domácich výstavách.
eduard šebo (3)

HUDBA
Juraj Valčuha
mladý slovenský dirigent je nominovaný za reprezentáciu Slovenska v zahraničí s osobitným prihliadnutím na jeho úspešné vystúpenia so špičkovými svetovými orchestrami v USA, Japonsku a v Európe.
Juraj Valčuha
Magdaléna Rovňáková
zakladateľka a dirigentka Bratislavského chlapčenského zboru, ktorý už viac ako 3 desaťročia pôsobí ako významné hudobné teleso a reprezentuje Slovensko v zahraničí. Spolupracuje s poprednými slovenskými aj zahraničnými dirigentmi a hudobníkmi. Pod jej vedením zbor zožal úspechy na svetových festivaloch v Moskve, USA a mnohých ďalších.
magdalena rovnakova
Terézia Kružliaková
sólistka Opery Slovenského národného divadla, reprezentuje Slovensko na divadelných doskách celého sveta. Je nominovaná za postavu Sesta v opere Wolfganga Amadea Mozarta La clemenza di Tito.
terezia kruzliakova (2)

MEDICÍNA A VEDA
Ján Baláž
za konštrukciu systému pristávacieho modulu vesmírnej sondy Rosetta, ktorá ako prvý človekom zostrojený objekt v dejinách uskutočnila pristátie na kométe 67P/Čurjumov­Gerasimenko. Úspešné pristátie modulu na kométe sa zaradilo medzi najvýznamnejšie historické míľniky svetového výskumu kozmu.
Ján Baláž
Juraj Pechan
ako hlavný editor a spoluautor pripravil encyklopedické dielo Princípy chirurgie III, ktoré
sumarizuje chirurgické poznatky a skúsenosti s využitím najnovších výskumov a posúva hranicu nášho medicínskeho poznania na svetovú úroveň.
juraj pechan1
Juraj Šteňo
najväčší úspech zaznamenali jeho operácie mozgových nádorov a porušených cievnych štruktúr hlboko v mozgu. Z jeho iniciatívy sa realizujú aj neurochirurgické zákroky pacientov pri vedomí. Vďaka tejto technike dokážu sledovať funkcie nervových štruktúr a znížiť riziko ich poškodenia.
juraj šteňo

PUBLICISTIKA A LITERATÚRA
Branislav Jobus
za knihu Ja nič, ja muzikant. Je autorom detských kníh, ktoré sa stali úspešnými bestsellermi. Vychádza z jednoduchej premisy: deti sa chcú pri čítaní smiať a zabávať.
VETR
Oľga Baková
ukázala svoje profesionálne kvality, keď prinášala autentické spravodajstvo pre RTVS z
východnej Ukrajiny z najnebezpečnejších zón, s nepriestrelnou vestou a prilbou. Priniesla
desiatky reportáží a živých vstupov, výpovede bežných ľudí, vojakov, politikov a fundované analýzy diania. Jej reportáže dosahovali úroveň svetových médií.
bakova_olga_4
Henrieta Moravčíková
za rozsiahlu monografiu popredného predstaviteľa medzivojnovej architektúry na Slovensku Friedricha Weinwurma. Interpretuje dielo architekta a osvetľuje dosiaľ neznáme skutočnosti súvisiace s jeho prácou.
Henrieta Moravčíková chce uviest meno autorky fotky_ Olja Triaška Stefanovičfoto Olja Triaška Stefanovič

ROCK POP JAZZ
Andreas Varady
mladému veku už zahral na rovnakom pódiu ako Bono z U2, Stevie Wonder, či Jennifer Hudson. Jeden z velikánov populárnej hudby, producent slávneho Thrilleru Michaela Jacksona Quincy Jones o Andreasovi povedal: „Je jedným z najtalentovanejších ľudí tejto planéty, ktorý hudbu vracia na miesto, kam patrí.“
Andres Varady
Korben Dallas
posledných rokov. V ich hudbe sa snúbi mladosť, muzikálnosť a inteligencia. Tento rok nechýbali na žiadnom z veľkých hudobných festivalov na Slovensku a v Česku. Ich hudobná novinka Banská Bystrica bola najočakávanejším slovenským albumom tohto roka.
Korben Dallas promo foto hi-res
Radovan Tariška
hudobníkov s nezameniteľným štýlom. Jeho výnimočný hudobný počin CD Folklore to jazz prezentuje veľmi zaujímavú a exkluzívnu fúziu slovenského folklóru s americkým jazzom. Najznámejšie slovenské ľudové piesne sú aranžérsky obohatené fenomenálny gitarista slovenského pôvodu si napriek svojmu najvýraznejšia a najúspešnejšia slovenská skupina jeden z najvýraznejších talentovaných slovenských o jazzovú harmóniu a rytmus s prvkami latino hudby a hrajú ich s ním Essiet Okon Essiet a Benito Gonzalez, ktorí patria k absolútnej svetovej špičke.
Radovan Tariška

ŠPORT
Anastasia Kuzminová
ako prvá biatlonistka v histórii obhájila na XXII. zimných olympijských hrách v Soči zlato v individuálnych pretekoch. Rozdielom triedy zdolala svoje súperky a stala sa tak slovenským unikátom – držiteľkou dvoch zlatých olympijských medailí zo zimných olympijských hier.
Anastasia Kuzminová (3)
Dominika Cibulková
na prvom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open dosiahla najväčší individuálny úspech slovenského ženského tenisu v histórii, keď sa prebojovala až do finále. Do posledných chvíľ bojovala o účasť na záverečnom turnaji najlepších ôsmich hráčok sezóny v Singapure a len tesne tento cieľ minula.
France Tennis French Open
Marián Gáborík
prežil sezónu, v ktorej si siahol až na dno. Zo štvrtého útoku v klube Los Angeles Kings sa postupne prepracoval až na najlepšieho strelca playoff NHL a na konci sezóny zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár, najvýznamnejšiu hokejovú trofej na svete.
Marián Gáborík, foto Rastislav Vrátny (6)foto Rastislav Vrátny

VÝTVARNÉ UMENIE
Vít Bojňanský
pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o Záhorskej Bystrici vytvoril plastiku sv. Petra a Pavla, patrónov mestskej časti Bratislava ­ Záhorská Bystrica. Plastika je vstupnou bránou do tejto mestskej časti Bratislavy.
Viťo Bojňanský, foto Daniel Brogyányifoto Daniel Brogyányi
Zuzana Mináčová
je dvornou fotografkou Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary, kde aj tento rok rozšírila svoju kolekciu fotografií popredných osobností svetovej kinematografie. V roku 2014 usporiadala svoju najväčšiu retrospektívnu výstavu, čím symbolicky zavŕšila 20 ­ročnú životnú etapu pôsobenia v Prahe.
Zuzana Mináčová
Štefan Klein
za zostrojenie prototypu lietajúceho automobilu, tzv. AeroMobilu, ktorý bol predstavený minulý rok vo Viedni. Štefan Klein na AeroMobile pracoval 25 rokov a posledné tri roky v teame s Jurajom Vaculíkom zmenili sen o lietajúcom aute na realitu. Po mnohých výskumoch a skúškach spoločnosť AeroMobil lietajúce auto odprezentovala a Slovensko získalo vďaka projektu celosvetovú pozornosť.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MIMORIADNA CENA - OCENENÉ OSOSBNOSTI
Anton Srholec
významná postava slovenského spoločenského a kultúrneho života. Kňaz Anton Srholec bol už počas totality symbolom veľkej duchovnej sily a nezlomnosti. Prevádzkuje na vlastné náklady a z darov zariadenie pre bezdomovcov RESOTY v Podunajských Biskupiciach.
anton srholecfoto Martin Petrík
Dorota Pospíšilová
najvýznamnejšia slovenská šľachtiteľka skvelých odrôd vína, akými sú Devín, Dunaj, Hron, Rudava, Váh a ďalšie. Počas svojej kariéry vyšľachtila 24 uznaných nových odrôd viniča. Jej celoživotná práca slúži ďalším generáciám a posúva slovenské vinárstvo medzi svetovú špičku.
dorota pospisilovafoto Daniel Brogyányi

Online nominácia