Laureátkou Mimoriadnej ceny Krištáľového krídla za rok 2024 je Zdena Studenková
12. decembra 2024Nominácie na Krištáľové krídlo za rok 2024 sú známe
Veľká porota Krištáľového krídla si minulý týždeň vypočula návrhy porôt a potvrdila 30 mien nominovaných v jednotlivých kategóriách a takisto aj Mimoriadnu cenu, ktorú získa Zdena Studenková.
Krištáľové krídlo za dobu svojej existencie doteraz ocenilo 303 osobností a predstavilo viac ako 800 nominovaných osobností.
„Čítame každý jeden z listov. Vaše príbehy a úspechy, od ktorých sa učíme a inšpirujeme aj my, vaši porotcovia,“ povedal predseda Veľkej poroty Ján Bilinský, predseda COOP Jednota Slovensko.
V porotách zasadlo tento rok opäť 50 odborníkov, ktorí vybrali 30 nominovaných a zhodli sa aj na Mimoriadnej cene.
Mená laureátov Krištáľového krídla za rok 2024 sa verejnosť dozvie v priamom prenose zo slávnostného galavečera, ktorý odvysiela Slovenská televízia na Jednotke 15. marca 2025.
Hudba
Pavol Bršlík
Pavol Bršlík, významný slovenský tenorista, patrí medzi najuznávanejších operných spevákov svojej generácie na medzinárodnej scéne. Ako sólista vystupoval na prestížnych scénach, vrátane Metropolitnej opery v New Yorku, Viedenskej štátnej opery, Kráľovskej opery v Londýne, Parížskej opery a Bavorskej štátnej opery. Okrem operných vystúpení sa venuje i koncertnému repertoáru, kde exceluje v dielach od Mozarta cez Beethovena až po Dvořáka.
Matúš Jakabčic
Matúš Jakabčic patrí k významným osobnostiam slovenskej hudobnej scény ako džezový gitarista, skladateľ, aranžér, producent i pedagóg. Jeho tvorba a aktivity presahujú hranice jazzu, čoho dôkazom je intenzívna spolupráca s orchestrami vážnej hudby, akými sú Slovenská filharmónia či Štátna filharmónia Košice, a zoskupeniami ako Moyzesovo kvarteto. Pôsobí ako riaditeľ Hudobného fondu, kde sa podieľa na podpore hudobného umenia na Slovensku.
Slávka Zámečníková
Mladá sopranistka, Slávka Zámečníková, zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje svojej generácie. V aktuálnej sezóne ju vo Viedenskej Staatsoper čaká premiéra Mozartovej Čarovnej flauty, kde sa predstaví ako Pamina a takisto sa v dvoch sériách Figarovej svadby znovu predstaví ako Susanna. Highlightom sezóny je jej očakávaný debut v role Gildy v Opéra National de Paris.
Filantropia
Martin Korčok
Martin Korčok pôsobí ako vedúci Múzea holokaustu v Seredi, ktoré sa pod jeho vedením stalo jedným z najvýznamnejších vzdelávacích centier na Slovensku. Múzeum zohráva kľúčovú úlohu v oblasti vzdelávania o ľudských právach, boji proti rasizmu, antisemitizmu a xenofóbii. Denne ním prechádzajú stovky návštevníkov – od študentov, cez pedagógov, až po profesionálnych vojakov a zástupcov polície, čím výrazne prispieva k šíreniu osvety i zvyšovaniu spoločenského povedomia.
Jana Galatová a Silvia Slobodová
Jana Galatová a Silvia Slobodová sú zakladateľky občianskeho združenia Koľko Lásky o.z., ktoré už sedem rokov prináša radosť seniorom naprieč celým Slovenskom. V rámci výzvy „Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ celé Slovensko pripravuje krásne vianočné darčeky pre seniorov zabalené do krabice od topánok. Organizujú celoročné projekty pre seniorov. Heslo organizácie Koľko Lásky o.z. vystihuje ich prácu: „Aj keď starnutie zastaviť nedokážeme, veríme, že ho vieme skrášliť.“
Jozef Kákoš
Jozef Kákoš je riaditeľom neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá poskytuje pomoc ľuďom bez domova. Organizácia Depaul Slovensko začínala ako skupina dobrovoľníkov v opustenom sklade na konci mesta, dnes má 6 rôznych zariadení, viac ako 80 zamestnancov, desiatky dobrovoľníkov a denne pomáha viac ako 350 ľuďom v núdzi. V ich zariadeniach sa uplatňuje nízkoprahový prístup, čo znamená, že ich služby sú dostupné všetkým – bez ohľadu na stav, doklady či finančné možnosti.
Hospodárstvo
Peter Krutil
Peter Krutil je významnou osobnosťou slovenskej bankovej scény, aktuálne zastávajúci pozíciu predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Slovenskej sporiteľne (SLSP), najväčšej banky na Slovensku. Je uznávaný nielen ako bankový manažér, ale aj ako strategický líder s dlhodobou víziou, ktorý významne prispieva k rozvoju slovenského bankového sektora a posilňuje jeho pozíciu v európskom kontexte. Svoju odbornú prácu vykonáva s vysokým rešpektom, o čom svedčí jeho viacpočetné ocenenie Najrešpektovanejší CEO roka.
Alexandra Miklášová
Alexandra Miklášová, podnikateľka s výnimočným zmyslom pre inovácie a podporu lokálnej tvorby, je zakladateľkou internetového obchodu SAShE.sk. Pod jej vedením sa SAShE stalo najväčším slovenským internetovým obchodom zameraným na predaj ručne robených výrobkov a synonymom pre kreativitu, remeselnú zručnosť a udržateľnosť. Miklášová nielen podporila domáce remeslá, ale aj prispela k budovaniu silnej komunity, zlepšeniu rodinných rozpočtov a posilneniu povedomia o kvalite ručnej tvorby. V roku 2024 bola nominovaná na prestížnu cenu TREND Žena biznisu, čím sa zaradila medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského podnikateľského prostredia.
Vladimír Vikor
Vladimír Vikor mladší je generálnym riaditeľom spoločnosti Dynamik Holding, jednej z najvýznamnejších stavebných firiem na Slovensku. Pod jeho vedením sa spoločnosť Dynamik Holding pretransformovala na lídra v oblasti výstavby priemyselných, rezidenčných a komerčných projektov. Dynamik Holding sa vyznačuje komplexnou vertikálnou integráciou, ktorá pokrýva celý proces stavebnej výroby – od vývoja, cez výrobu stavebných materiálov až po realizáciu stavieb. Medzi významné projekty realizované spoločnosťou Dynamik Holding patria rezidenčný komplex Slnečnice, výrobné závody Jaguar Land Rover a Technologické centrum Muehlbauer v Nitre.
Medicína a veda
Prof. MUDr. Daniel Pinďák, PhD.
Prof. MUDr. Daniel Pinďák, PhD. je renomovaný slovenský odborník na chirurgickú onkológiu, ktorý pôsobí ako prednosta Kliniky chirurgickej onkológie Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Národného onkologického ústavu (NOÚ). Špecializuje sa na chirurgickú liečbu karcinómu pankreasu, nádoru semenníkov a ďalších onkologických ochorení. Prof. Pinďák je známy svojím využívaním najnovších medicínskych poznatkov a inovácií v chirurgii, čím výrazne zlepšuje prežívanie pacientov s rôznymi typmi nádorov, vrátane rakoviny pankreasu.
Doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD, MPH
Doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD., MPH, je uznávaný slovenský kardiochirurg, ktorý pôsobí ako prednosta Kliniky srdcovej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach. Vo svojej klinickej praxi sa špecializuje na rekonštrukčné výkony srdcových chlopní, predovšetkým na plastiky aortálnej a mitrálnej chlopne, a na miniinvazívne kardiochirurgické techniky. V septembri 2024 sa spolu s medzinárodným tímom slovenských a českých kardiochirurgov podieľal na svetovo prvej modifikácii Rossovej operácie. Pri tejto unikátnej operácii bola pľúcna chlopňa pacienta nahradená tkanivom vytvoreným z jeho vlastného osrdcovníka, čo predstavuje inovatívny prístup k liečbe. Táto metóda eliminuje potrebu využitia cudzích elementov, znižuje riziko infekčných komplikácií a odstraňuje nutnosť celoživotnej farmakoterapie.
Prof. MUDr. Matej Škorvánek, PhD.
Prof. MUDr. Matej Škorvánek, PhD. je popredný slovenský neurológ a odborník v oblasti neurodegeneratívnych ochorení, s osobitným zameraním na Parkinsonovu chorobu a extrapyramidové poruchy. Pôsobí na Neurologickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) a Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, kde vedie Centrum pre extrapyramidové ochorenia. Jeho výskum sa zameriava na nemotorické prejavy Parkinsonovej choroby, genetické faktory ochorení a inovácie v diagnostike.
Výtvarné umenie
Juraj Oravec, akad. mal.
Juraj Oravec je renomovaný slovenský výtvarník, ktorého tvorba presahuje hranice klasických výtvarných tradícií a zároveň odzrkadľuje hlboký záujem o historické symboly a kultúrne dedičstvo. V jeho dielach sa snúbia súčasnosť, minulosť a vízia budúcnosti, čo ho robí výnimočným v kontexte súčasného slovenského umenia. Juraj Oravec sa predstavil verejnosti aj prostredníctvom výstavy Pod povrchom v galérii Tower 5, kde vystavil kolekciu obrazov, ktoré sa zaoberajú znakovými formami hlaholiky.
Vincent Polakovič
Vincent Polakovič je významný slovenský kultúrny a umelecký manažér, ktorý zohral kľúčovú úlohu v rozvoji a etablovaní galérie Danubiana Meulensteen Art Museum, jedného z najprestížnejších a najvýznamnejších múzeí moderného výtvarného umenia v strednej Európe. Ako riaditeľ a spoluiniciátor jeho vzniku prispel k vytvoreniu kultúrneho a umeleckého priestoru, ktorý dnes predstavuje vrchol súčasného výtvarného umenia a slúži ako most medzi slovenským a svetovým umením. Tento rok galéria oslavuje 20. výročie od rozšírenia o prístavbu k pôvodnej stavbe, čo je významný míľnik, ktorý podčiarkuje jej neustály rast a vplyv na slovenskú i svetovú kultúru.
Kristína Mésároš
Kristína Mésáros Gawron je významnou predstaviteľkou súčasnej slovenskej figurálnej maľby, ktorá sa svojou tvorbou profiluje ako osobitý zjav v oblasti výtvarného umenia. Jej diela, inšpirované magickým realizmom a neoromantizmom, vykresľujú komplexné vnímanie sveta, ktoré sa opiera o naratívne a symbolické prvky. Tvorba Kristíny Mésáros sa vyznačuje štrukturálnym bohatstvom, dôkladnou prácou s farebnou hmotou a bohatou symbolikou, ktorá v jej obrazoch rezonuje.
Šport
Matej Beňuš
Matej Beňuš patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského športu, najmä vo vodnom slalome. V roku 2024 vybojoval na olympiáde v Paríži pre Slovensko bronz. rok 2024 zakončil triumfom v celkovom hodnotení Svetového pohára vo vodnom slalome. Počas doterajšej kariéry získal mnoho ocenení z majstrovstiev sveta, Európy a zo súťaží družstiev 3xC1. Je známy svojím pokojom a technickou precíznosťou na vode.
Veronika Vadovičová
Veronika Vadovičová je ikonická slovenská paralympionička v športovej streľbe. Na svojej kariérnej ceste dosiahla nevídané úspechy, vrátane účasti na siedmich paralympijských hrách, z ktorých si odniesla osem medailí. Na Paralympijských hrách v Paríži 2024 opäť potvrdila svoju dominanciu, keď získala zlatú medailu v zmiešanej disciplíne na 10 m vzduchovou puškou (R3) a striebro v disciplíne 50 m v troch polohách (R8). Jej výkon vo finále R3 dokonca priniesol nový paralympijský rekord – 254,2 bodu.
Lenka Poláčková
Lenka Poláčková, slovenská ultratrailová bežkyňa a dobrodruh, dosiahla historický úspech, keď sa v máji 2024 stala prvou Slovenkou, ktorá vystúpila na vrchol Mount Everestu bez použitia pomocného kyslíka. Tento neuveriteľný čin sa podaril iba desiatim ženám na svete, čím si Lenka zabezpečila miesto medzi elitou horolezcov. Na výstupe ju sprevádzali skúsení šerpovia a manžel Honza, no kľúčové bolo jej neuveriteľné fyzické a mentálne odhodlanie.
Publicistika a literatúra
Marina Čarnogurská
Marina Čarnogurská je popredná slovenská prekladateľka klasickej čínskej literatúry a filozofie, uznávaná komparatívna filozofka európsko-čínskej filozofie a členka The World Association of Sinology. Medzi jej prekladateľské úspechy patrí niekoľko verzií významného filozofického diela Tao Te ťing, na ktorých spolupracovala s Egonom Bondym. Patrí jej svetové prvenstvo prekladu Chešang kungovej kópie Tao Te ťingu. Vydala vedecké publikácie ako Lao c’ a proces vzniku Tao Te ťingu, Čínske odpovede na naše nezodpovedané filozofické otázky, Mingovia v príbehoch a v histórii a V objatí stepi.
PhDr. Dagmar Podmaková, CSc.
Dagmar Podmaková je významnou osobnosťou slovenského divadelného a literárneho výskumu. Ako autorka, spoluautorka a koordinátorka sa podieľala na tvorbe výnimočného trojzväzkového diela Sto rokov Slovenského národného divadla 1920 – 2020. Spolu s Nadeždou Lindovskou a Michaelou Mojžišovou vytvorili publikáciu, ktorá je unikátnym kultúrnym počinom, reflektujúcim sto rokov histórie Slovenského národného divadla (SND). Táto rozsiahla trojzväzková publikácia, vytvorená 35-členným autorským tímom pod vedením Dagmar Podmakovej, predstavuje ucelenú rekonštrukciu sto vybraných inscenácií zo všetkých troch umeleckých súborov SND – činohry, opery a baletu.
Rudolf Schuster
Dlhodobo sa venuje aj tvorivej činnosti. Za svojho života napísal vyše 50 kníh, rozhlasových pásiem, rozhlasových hier, scenárov k dokumentárnym filmom, režíroval televízne cestopisné dokumenty a je autorom aj divadelnej hry. Jeho literárny záber je veľmi široký, v jeho tvorbe nájdeme prózu, detektívky, romány, literatúru faktu, no najmä cestopisy. Prezident Rudolf Schuster je širokej slovenskej a medzinárodnej spoločnosti známy aj ako spisovateľ, fotograf, scenárista, režisér a cestovateľ. Bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster získal hlavnú cenu na 33. ročníku udeľovania medzinárodných cien Egona Erwina Kischa za literatúru faktu v českom meste Letohrad. za dve svoje knihy – Talianske umenie II. (Otázky a odpovede) a Brazília (Expedícia Schuster IV.), ktoré vydal minulý rok.
Divadlo a audiovizuálne umenie
Martin Žiaran
Martin Žiaran je jedným z najuznávanejších slovenských kameramanov, ktorý sa svojou tvorbou radí medzi najžiadanejších profesionálov v oblasti filmovej produkcie na Slovensku a v Česku. Počas svojej bohatej kariéry spolupracoval s poprednými režisérmi ako Jan Hřebejk, Jiří Mádl, Martin Havelka či Peter Bebjak, pričom jeho schopnosť zachytiť obraz s mimoriadnou estetickou hodnotou ho odlišuje na poli európskej kinematografie. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria filmy Čiara, Trhlina, Správa, či seriály ako Za sklom a Hlava Medúzy. V roku 2024 zaznamenal ďalší výrazný úspech s filmom Vlny.
Emil Horváth
Emil Horváth patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského divadla, filmu a televízie. Ako herec si získal uznanie za svoje výkony v mnohých filmoch, televíznych inscenáciách a seriáloch. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria televízne filmy Demeterovci, Ako sa Vinco zaťal, seriály 30 prípadov majora Zemana, Americká tragédia a najnovšie úloha Rudolfa Kučeru v populárnom seriáli Dunaj, k Vašim službám. Prof. Horváth je dôležitou súčasťou slovenskej kultúry tiež ako pedagóg na VŠMU.
Scarlett Čanakyová
Scarlett Čanakyová patrí medzi významné mená slovenskej scenáristiky. Preslávila sa najmä prácou na rodinnej ságe Čas nádejí, ktorá predstavuje jeden z najvýraznejších počinov v žánri dramatických televíznych seriálov na Slovensku. Táto séria zaujala divákov svojím intímnym pohľadom na životy postáv, ich zápasy a triumfy, ktoré sú pevne zakorenené v kontexte doby a kultúrneho prostredia. Jej scenáristické umenie spočíva v schopnosti zachytiť komplexnosť medziľudských vzťahov a prepojiť ich s hlboko prežívanými emóciami.
Inovácie a startupy
Simona Franková
Simona Franková je jednou zo spoluzakladateľov slovenského startupu NG Aviation, ktorý sa špecializuje na vývoj softvéru pre digitalizáciu leteckých dát. NG Aviation sa v priebehu ostatných rokov stal globálnym lídrom v inovatívnych digitálnych riešeniach, ktoré zásadne menia spôsob správy, využívania a distribúcie digitálnych leteckých informácií – nevyhnutného základu pre moderné digitálne systémy. Spoločnosť má za sebou úspešné projekty v Európe, na Blízkom východe, v Ázii, ako aj v Severnej Amerike a svoje odborné znalosti poskytuje kľúčovým organizáciám v oblasti civilného letectva, ako sú ICAO, EUROCONTROL či FAA.
Miroslav Gašpárek
Miroslav Gašpárek je spoluzakladateľ a CEO startupu Sensible Biotechnologies, ktorý ako prvý na svete vyvíja bunkovú platformu na dizajn a výrobu prirodzenej, bezpečnej a efektívnej mRNA na novú generáciu mRNA liekov. Startup pracuje na nákladovo efektívnej a škálovateľnej platforme na produkciu vysokokvalitnej mRNA, ktorá umožní vývoj ďalšej generácie mRNA terapeutík a vakcín. Spájajú pri tom princípy bunkového inžinierstva, AI a precíznej fermentácie. Vlani oznámili spoluprácu s najväčším hráčom v oblasti syntetickej biológie a biobezpečnosti.
Andrea Basilová a Martin Basila
Andrea a Martin Basila sú manželia, ktorí stoja za slovenskou firmou Sensoneo, špecializujúcou sa na vývoj a poskytovanie inovatívnych riešení v oblasti inteligentnej správy odpadu. Riešenia firmy Sensoneo sú už rožšírené v krajinách ako Saudská Arábia, kde implementujú technológie v meste Al Ula, ich nasadzovanie sa plánuje aj do futuristického mesta Neom. Okrem týchto medzinárodných úspechov firma aktívne pôsobí aj v Európe, pričom jej produkty a služby sú umiestnené v takmer každej európskej krajine. Severské štáty využívajú ich technológie na monitorovanie odpadových vôd, no Sensoneo zabezpečuje aj prevádzku zálohového systému na Slovensku a na Malte. Podstatou ich riešení sú inteligentné ultrazvukové senzory, ktoré v reálnom čase monitorujú zaplnenie odpadových kontajnerov.
Populárna hudba
Speváčka Tina
Martina „Tina“ Kmeťová, slovenská speváčka a jedna z najvýraznejších osobností našej hudobnej scény, oslavuje dve dekády úspešnej kariéry. Od jej začiatkov v roku 2003 sa etablovala ako hviezda, ktorá dokáže spájať soul, R&B, hip hop a černošskú hudbu, čo ju výrazne odlíšilo od konkurencie a umožnilo jej získať si pevné miesto v slovenskom hudobnom priestore. Doposiaľ najväčší moment jej kariéry nastal 30. novembra 2024, keď odohrala nezabudnuteľný koncert v bratislavskej Tipos Aréne, oslavujúc tak 20 rokov na scéne.
Vlado Krausz
Vladimír Krausz je jedným z najúspešnejších textárov na slovenskej hudobnej scéne. Svoju kariéru odštartoval v hudobnom priemysle ako autor a spoluautor textov, ktoré sa stali hitmi. Krausz sa opakovane stal textárom roka na Cenách SOZA. Vladimír Krausz je však autorom textov pre mnohých prominentných slovenských interpretov, vrátane Adama Ďuricu, Roba Grigorova, Ivana Táslera, Katarínu Knechtovú či Peter Bič Project.
Skupina Para
Skupina Para vznikla v druhej polovici 90. rokov, no jej skutočný vzostup prišiel až v novom tisícročí. Para si získala širokú popularitu vďaka svojmu jedinečnému štýlu, ktorý spája prvky rocku, popu a alternatívnej hudby. Skupina vydala svoj ôsmy štúdiový album Pre všetkých okolo nás v roku 2024. Tento album je považovaný za najlepší a najvyzretejší v celej histórii kapely.
Mimoriadna cena
Zdena Studenková
Zdena Studenková je jednou z najvýraznejších osobností slovenského divadla, filmu a televízie. Svoju kariéru odštartovala po absolvovaní Vysokej školy múzických umení v Bratislave a už od roku 1977 je stálicou Činohry Slovenského národného divadla. Na doskách SND stvárnila desiatky ikonických postáv, pričom medzi jej najvýraznejšie divadelné inscenácie patria „Leni“, „Pamäť vody“, „Čajka“ či „Krvavá svadba“. Okrem činohry sa presadila aj v muzikáloch. Za všetky spomeňme „Pokrvní bratia“, „Jozef a jeho zázračný farebný plášť“ či „Sweet Charity“, ktoré režíroval legendárny Jozef Bednárik.
Filmová a televízna kariéra Zdenky Studenkovej zahŕňa viac ako stovku projektov. Medzi najpopulárnejšie snímky, v ktorých účinkovala, patrí komédia „S tebou mě baví svět“, jeden z najobľúbenejších československých filmov všetkých čias, alebo fantasy „Panna a netvor“. Diváci si ju zamilovali i v televíznych inscenáciách a seriáloch, kde jej herecké umenie a charizma vždy pritiahnu pozornosť.
Zdenka Studenková svojím umením, kultivovanosťou a profesionalitou dokázala prekročiť hranice Slovenska a stať sa uznávanou osobnosťou aj v medzinárodnom kontexte. Jej kariéra je dodnes inšpiráciou (nielen) pre mladšie generácie umelcov.