Spoločnosť Krištáľové krídlo zorganizovala 17. novembra 2014 koncert k 25. výročiu Nežnej revolúcie: 25-roční sa po 25 rokoch pýtajú. Podujatie bolo spojené s diskusiou Sme my národ holubičí?
plagát

Túžba pripomenúť si chvíle a udalosti, ktoré sa pred 25 rokmi odohrali na Hviezdoslavovom námestí a ktoré patrili k spúšťačom Nežnej revolúcie prilákali na koncert stovky ľudí. Moderátor akcie Rasťo Piško na pódiu ozdobenom autentickými transparentami s heslami Novembra ´89 a zábermi z československých námestí z obdobia revolúcie vyspovedal osobnosti Nežnej revolúcie a tiež umelcov, ktorí vystúpili bez nároku na honorár.

Medzi hosťami bol Milan Kňažko, Anton Popovič a tiež Ján Budaj, ktorý vystúpil vo svojej typickej čiapke „budajke“. Zaspomínali si na svoje prvé verejné vystúpenia pred sochou Hviezdoslava, na založenie Verejnosti proti násiliu a poďakovali prítomným za účasť a za to, že nezabúdajú na hodnoty, ktoré tento prelom priniesol. Ján Budaj pripomenul, ako bol s tisíckami ľudí prestrihávať ostnatý drôt na hraniciach s Rakúskom a spoločne kričali: „Ahoj, Európa!“

Organizátori rozdali ľuďom na námestí symbolické zväzky kľúčov, ktorými štrngali. Vyjadrili tak svoje presvedčenie, že význam spoločenských a politických zmien je veľký a cenu, ktorou bola sloboda vykúpená si hlboko vážia.

O skvelú zábavu sa postarali vynikajúci umelci, ktorí zaspievali a zahrali plnému námestiu svoje hity a rozprúdili dobrú náladu v počasí o niečo príjemnejšom, ako bolo to pred 25 rokmi. Niektorí zaspomínali, čo počas revolučných dní robili. Rozprávali, ako sa zapojili do demonštrácií za slobodu, ako napríklad Marián Greksa, skupina Metalinda, Marcella Molnárová a Martin Valihora, ktorý koncert otvoril. Mladšia generácia umelcov, ktorá v tých časoch bola v detskom veku, vyjadrila svoj obdiv k osobnostiam revolúcie i k všetkým účastníkom protestov a poďakovali im za možnosti, príležitosti a slobodu, ktoré môžu vďaka nim v súčasnosti zažívať. Medzi týchto mladých umelcov sa zaradili Martin Madej, Peter Bič Project, Zuzana Haasová, Nika Karch, či Filip Tůma. V dave sa objavila aj Beáta Dubasová, ktorá sa neplánovane rozhodla program obohatiť aj svojou známou pesničkou Vráť mi tie hviezdy a publikom sa jej odvďačilo vrelým potleskom.

V publiku sledovali vystúpenia priami účastníci demonštrácií, ale aj mladí ľudia, ktorí sa o Nežnej revolúcii chceli dozvedieť viac a pritom sa zabaviť na koncerte. Niektorí sa dostavili v „budajkách“ alebo s odznakmi Verejnosti proti násiliu, aby si pripomenuli idey, ktoré v roku 1989 spojili celý národ.