Porota 2017
20. septembra 2017Krištáľové krídlo ocení výnimočné osobnosti po 21-krát
10. januára 2018Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o finálových nomináciách na Krištáľové krídlo za rok 2017. Mená laureátov sa dozvieme na slávnostnom galavečere 21. januára 2018. Relive prenos z neho odvysiela Jednotka RTVS v ten istý deň o 21.35 hod.
Finálové nominácie sú:
DIVADLO A AUDIOVIZUÁLNE UMENIE
Tomáš Maštalír- Nominovaný je za herecké výkony, ktoré v roku 2017 ukázal v hranom filme i v divadelných predstaveniach. Vo filme Čiara stvárnil vodcu pašeráckej skupiny Adama. Profesionálny herecký výkon prevýšil všetky očakávania divákov. Nevnímali ho ako Tomáša Maštalíra, ale ako vodcu pašerákov. Je to výnimočný slovenský herec, ktorý by sa uživil so svojím talentom kdekoľvek na svete.
Tereza Nvotová- Jediná slovenská režisérka, ktorá po roku 1989 uviedla do kín dva filmy za jeden rok – hraný film Špina a dokument Mečiar. Oba filmy kriticky reflektujú slovenskú spoločnosť a ich výrazná návštevnosť v kinách bola prekvapivá. Film Špina si pozrelo viac ako 50-tisíc divákov, film Mečiar viac ako 15-tisíc.
Martin Žiaran- Jeden z najaktívnejších a najúspešnejších slovenských kameramanov. V uplynulom roku stál za kamerou pri úspešnom slovenskom filme Čiara. Okom kameramana sa zaslúžil o mimoriadne zobrazenie myšlienky autorov a režisérov týchto filmov.
FILANTROPIA
Marek Machata- Od narodenia je ťažko zdravotne postihnutý. Pôsobí v dvoch občianskych združeniach. V OZ Šport bez bariér podporuje mladých talentovaných športovcov. S OZ Imobilio stavia na Dlhých dieloch v Bratislave vzdelávacie, rehabilitačné a výskumné centrum pre ľudí s postihnutím bez pomoci štátnych dotácií. Do tohto projektu sa mu v roku 2017 podarilo zapojiť viac ako 100 dobrovoľníkov.
Monika Kozelová- Podáva pomocnú ruku v mnohých oblastiach: pomáha deťom s nevyliečiteľnými chorobami organizovaním zbierok a charitatívnych podujatí, týraným ženám, opusteným matkám i ľuďom bez strechy. Pôsobí ako spoluorganizátorka charitatívneho projektu Misia – osobnosti kuriérmi. V roku 2017 osobnosti vyzbierali 13 840 EUR. Peniaze pomohli 13-tim deťom.
Žaneta Petrášová- Zakladateľka hospicu Pod krídlami Dominiky. Impulzom na jeho vznik bolo, že posledné chvíle so svojou ťažko chorou dcérou strávili v nemocnici. Aj napriek strate dcéry dokázala v sebe obnovovať vieru, že iným ťažko chorým deťom a ich rodičom bude umožnené prežiť ich posledné spoločné chvíle tam, kde sa cítia najlepšie – doma. S manželom založila detský mobilný hospic, ktorý nesie meno jej dcéry Dominiky. V roku 2017 sa mobilný hospic staral o 3 deti.
HOSPODÁRSTVO
Vladimír Bakeš- Úspešne vedie dve poisťovne na slovenskom trhu – KOOPERATIVA a Komunálna poisťovňa. Obe patria do skupiny Vienna Insurance Group. Spolu poisťujú 45 % všetkých vozidiel na trhu. Vladimír Bakeš súčasne stojí aj na čele Slovenskej asociácie poisťovní. V roku 2017 získal ocenenie Poisťovák roka a Čestné uznanie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Šimon Šicko- Venuje sa tvorbe počítačových hier. Je spoluzakladateľom a riaditeľom vývojárskej firmy Pixel Federation, ktorá patrí medzi najrýchlejšie rastúce slovenské technologické firmy. Svoje bohaté podnikateľské skúsenosti odovzdáva množstvu mladých startupistov, ktorých vedie a inšpiruje na rôznych mentorských programoch. Vďaka mobilnej hre Digi´s Adventure ukončila firma Pixel Federation rok 2017 s viac ako 60% medziročným rastom.
Bohumila Tauchmannová- Viac ako desaťročie realizuje vzdelávanie občianskej verejnosti s cieľom zlepšiť život na Slovensku prostredníctvom národných projektov Kvalita z našich regiónov, Pýtajme si slovenské, Odpad je surovina a iné. Je predsedníčkou OZ Kvalita našich regiónov, ktoré založilo tradíciu národných dní na podporu ekonomiky Slovenska pod názvom Pýtajme si slovenské. Každoročne sa do projektu zapojí viac ako milión obyvateľov Slovenska a aktívne si pýtajú a nakupujú slovenské výrobky.
HUDBA
Rastislav Štúr- Jeden z najvýraznejších slovenských dirigentov. Šéfdirigent Opery SND (1998 – 2012, 2016 – doteraz) a stály hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie. V roku 2017 zaujal premiérou Pucciniho Triptychu. Jeho kolegovia o ňom hovoria, že je to dirigent s obrovským hudobným talentom a empatiou k umelcom.
Magdaléna Bajuszová- Popredná slovenská klaviristka. Výraznú časť jej umeleckej činnosti tvorí uvádzanie a propagácia menej známych klavírnych titulov ako aj pôvodnej tvorby slovenských autorov. V rámci festivalu Melos-Étos uviedla v novembri 2017 klavírny recitál s kompletným naštudovaním rozsiahleho cyklu 24 prelúdií pre klavír Ilju Zeljenku, laureáta Krištáľového krídla za rok 2004.
Matej Drlička- Slovenský hudobník, hráč na klarinet, hudobný manažér a producent, ktorý od roku 2005 organizuje festival Viva Musica! Počas festivalu v roku 2017 od júna do augusta predstavil organizačne a dramaturgicky milovníkom hudby vyše 150 koncertov klasickej hudby. Vystúpili na nich svetoznámi domáci a zahraniční umelci ako napríklad Nina Poláková, Iva Bittová, Sarah Chang, Mari Samuelsen alebo The Kings Singers. Na koncerty prišlo viac ako 10-tisíc divákov. Novinkou ostatného ročníka bol veľkolepý orchestrálny open-air koncert v Sade Janka Kráľa a veľmi úspešné pouličné koncerty Viva Ulica.
MEDICÍNA A VEDA
Jozef Pacák- V roku 2017 ako prvý kardiológ na Slovensku spolu s kolektívom spolupracovníkov urobil tzv. mitraclip dvojcípej chlopne u štyroch pacientov. Tento výkon sa robí u pacientov so závažnou nedomykavosťou mitrálnej /dvojcípej/ chlopne, ktorých celkový zdravotný stav nedovoľuje klasickú operáciu srdca na otvorenom hrudníku. Robí sa katetrizačne cez stehennú žilu a patrí k najnáročnejším v intervenčnej kardiológii.
Dušan Galusek- Medzinárodne akceptovaný vedec v oblasti výskumu keramických materiálov a skla. Spolu so svojím tímom sa zapojil do rámcového programu Európskej únie pre výskum a inovácie. Zo 164 projektov sa ich projekt ako jediný zo Slovenska dostal medzi 10 najúspešnejších. Získali tak dotáciu pre vybudovanie medzinárodného výskumného centra s názvom FunGlass so sídlom v Trenčíne.
Lukáš Plank– Vedie Expertízne konzultačné centrum bioptickej diagnostiky lymfoidných nádorových ochorení a ďalších zriedkavých ochorení v SR. Toto centrum je súčasťou Ústavu patológie JLF UK a UN v Martine. Ním vedené laboratórium ako prvé na svete v roku 2017 zaviedlo vyšetrovanie mutačného stavu génu z krvi pacientov s pľúcnou rakovinou pomocou najcitlivejšej diagnostickej metódy BEAMing. Ako jediný slovenský patológ sa podieľal na vzniku medzinárodnej Encyklopédie patológie.
PUBLICISTIKA A LITERATÚRA
Andrea Bokníková- Literárna kritička, vedkyňa, historička literatúry, ale aj zanietená pedagogička. V roku 2017 povyberala roztratené publikované i nepublikované básnické texty dvanástich slovenských poetiek. Publikácia dostala názov Potopené duše a vyšla v knižnej edícii vydavateľstva Aspekt.
Dagmar Mozolová- Redaktorka a moderátorka RTVS. Od marca 2014 sa v Rádiu Slovensko vysiela séria jedinečných rozhovorov Encyklopédia spravodlivých. Tieto rozhovory viedla so Slovákmi, ktorí zachránili počas druhej svetovej vojny a holokaustu mnohých Židov. Zároveň nahrala aj sériu rozhovorov so zachránenými. Dagmar Mozolová vytvorila monumentálne a historické dielo, ktoré prežije generácie.
Miroslav Saniga- Autor zrastený s prírodou Miroslav Saniga svoje zážitky z prírody popisuje v desiatke kníh, ktoré vydal. Naposledy to bola kniha Chotár pod Čiernym kameňom, Čarokrásna záhrada Eden. Kniha je prepracovaným opisom prírody, terénnych názvov, nárečia a zvykoslovia Liptovskorevúčanov.
ROCK POP JAZZ
Celeste Buckingham- Predstaviteľka najmladšej generácie slovenskej modernej populárnej hudby. V minulosti bola v USA nominovaná ako prvý slovenský umelec na objav roka v prestížnej ankete Radio Disney Music Awards a tiež ako prvý interpret prenikla do hitparády Mainstream top 40 Indicator Chart americkej korporácie Billboard. V roku 2017 vydala piaty štúdiový album s názvom Bare. Celeste z neho urobila platformu pre svoje aktuálne sólové výpovede.
Mária Čírová- Speváčka, skladateľka, klaviristka. V roku 2017 jej vyšiel už štvrtý album, kompletne naspievaný v slovenčine. Dostal jednoduchý názov #2017, no skrýva sa pod ním komplexný hudobný počin, pozostávajúci z nového štúdiového albumu a akustického koncertného turné. Album je charakteristický hlasovým prerodom, za ktorým stáli hodiny spevu u renomovaného pražského hlasového pedagóga. Ten od základov zmenil jej techniku, vďaka čomu získala Mária Čírová naturálny hlasový prejav.
Sisa Michalidesová- Jazzová, filmová a divadelná skladateľka, hudobníčka, herečka. V roku 2017 jej vyšiel album Chloe, na ktorom spolupracovala s medzinárodnými hosťami. Je to mystický výlet do sveta mexických legiend. Album charakterizuje hlboká hudobná výpoveď, ktorá odzrkadľuje uplynulé životné obdobie tejto interpretky.
ŠPORT
Peter Hámor- Jediný Slovák, ktorý vystúpil na všetky osemtisícovky sveta. V máji 2017 zdolal poslednú chýbajúcu – štrnástu – Dhaulágírí. Na osemtisícovkách bol 15-krát, ako jediný zdolal dvakrát Annapurnu, podľa mnohých najnebezpečnejšiu horu sveta. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte aj Korunu Zeme (výstupy na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov). Je autorom knihy Koruna zeme.
Michal Martikán- V roku 2017 zvíťazil na majstrovstvách Európy v Tacene (Slovinsko), kde získal bronz v C1, v Markkleebergu (Nemecko) dosiahol svoje jubilejné 20. víťazstvo v pretekoch Svetového pohára. Na majstrovstvách sveta v Pau (Francúzsko) v C1 vybojoval bronz a v hliadke 3xC1 sa spoločne so Slafkovským a Beňušom stal už siedmy raz za sebou majstrom sveta.
Petra Vlhová- V roku 2017 niekoľkokrát stála na stupni víťazov – v Aspene, v Záhrebe i v Levi. V slalome Svetového pohára v americkom Aspene stála na najvyššom stupni. V decembri obsadila druhé miesto v paralelnom slalome Svetového pohára v Courchevel a dosiahla zatiaľ deviate pódiové umiestnenie v kariére.
VÝTVARNÉ UMENIE
Juraj Čutek- V júni roku 2017 odhalili vo Viedenskej štátnej opere bustu opernej legendy Lucie Popp, ktorej je autorom. Odborníci na výtvarné umenie považujú jeho chápanie komornej plastiky, jej spracovanie z remeselnej, technickej, výtvarnej a ideovej stránky v rámci slovenského sochárstva za jedinečné.
Ivan Csudai- Na výtvarnej scéne pôsobí od polovice 80-tych rokov 20. storočia. Nominovaný je za vynikajúcu výstavu Druhá retrospektíva 2010 – 2017 v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, ktorá bola nielen prierezom jeho ostatnej tvorivej dekády, ale otvorila v podobe nových diel priestor do budúcnosti.
Jana Želibská- V roku 2017 vytvorila pre 57. ročník medzinárodného Bienále výtvarného umenia v Benátkach multimediálnu inštaláciu s názvom Swan Song Now/Labutia pieseň teraz. Do konca novembra bola inštalovaná v Pavilóne Českej a Slovenskej republiky. Jana Želibská je konceptuálna umelkyňa, ktorej autorský program nestráca na sile výrazu a originálne glosuje súčasnosť.
MIMORIADNA CENA –laureáti
Pavol Hammel- Spevák a hudobný skladateľ. V roku 1964 založil skupinu Prúdy a prvý album z roku 1968 – Zvoňte zvonky – ovplyvnil vývoj na československej hudobnej scéne. Nasledovalo viac ako 50 rokov, počas ktorých Pavol Hammel vydal viac než 40 albumov prevažne s textami Borisa Filana a Kamila Peteraja. Je spoluautorom slovenského rockového muzikálu Cyrano z predmestia. Napísal hudbu k baletu Everest pre Slovenské národné divadlo a k detskému muzikálu Šľahačková princezná. Okrem aktívnej koncertnej činnosti vydáva nové albumy Z pekla šťastie a Best of Prúdy z roku 2017. Popri hudbe sa venuje výtvarnému umeniu – maľbe. Patrí medzi najvýraznejšie a najpodnetnejšie osobnosti slovenskej populárnej hudby a dá sa povedať, že svojim autorským a interpretačným umením ovplyvnil hudobné myslenie a cítenie celých generácií.
Juraj Šteňo- Popredný odborník v oblasti neurochirurgie, dekan lekárskej fakulty Univerzity Komenského a donedávna dlhoročný prednosta Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB.Rozpracoval metódu mapovania nervových dráh elektrickou stimuláciou počas mikrochirurgických operácií v mozgovom kmeni. Vypracoval klasifikáciu nádorov mozgu v oblasti tretej mozgovej komory, ktorá je celosvetovo prijatá. Je autorom vyše 400 odborných publikácií a viac ako 600 prednášok po celom svete. Bol ocenený Čestným uznaním Svetovej federácie neurochirurgických spoločností za rozvoj neurochirurgie v prospech ľudstva. V roku 2015 bol zaradený medzi 16 najvýznamnejších neurochirurgov na svete. Jeho životným krédom je „Profesionalita a empatia v prístupe k pacientovi“.