Fotografie poroty v kategórii Hospodárstvo
20. novembra 2015Poznáme nominácie za rok 2015!
23. novembra 2015Divadlo a audiovizuálne umenie
MgA. Ladislav Kaboš je autorom dokumentov vysokej umeleckej kvality s mimoriadnym celospoločenským prínosom. Film Zmenil tvár Šanghaja objavným spôsobom rozprával príbeh architekta Ladislava Hudeca. V súčasnej dobe uvádza v kinách unikátny film Farby piesku, dramatický príbeh slovenskej zdravotnej sestry uprostred moslimského sveta a vojny v Líbyi.
Doc.Mgr.art Štefan Bučko
Rok 2015 bol pre člena Činohry SND Štefana Bučka v znamení profesionálnych výkonov umeleckého prednesu, v znamení pokračovania v majstrovskej interpretácii Danteho Božskej komédie vysielanej RTVS – Rádio Devín. Zároveň s veľkým úspechom reprezentoval Slovensko v melodráme Egona Kráka Pútnici v Sále Unesco v Paríži a v Rotes Rathaus v Berlíne.
Mgr.art. Jolana Fogašová ArtD.
Sopranistka Jolana Fogašová je nominovaná za mimoriadne profesionálne stvárnenie Salome v rovnomennej opere Richarda Straussa v SND a v postave kráľovnej Elisabetty v opere Maria Stuarda Gaetana Donizettiho v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Boli označené ako najlepšie ženské spevácke a herecké výkony sezóny.
Filantropia
Miroslava Hunčíková je zakladateľka organizácie Svetielko pomoci. Pomáha onkologicky chorým deťom a ich rodinám. Svoju prácu považuje za poslanie, chce ňou naplniť odkaz svojej jedinej dcérky Gabriely, ktorá zomrela po statočnom boji s leukémiou. Založila detský mobilný hospic na východnom Slovensku, aby mohli zomierajúce deti stráviť posledné dni doma so svojou rodinou a blízkymi.
Marietta Renáta Nagyová, CJ
Rehoľná sestra Marietta sa venuje najmä pomoci vysídleným rodinám z východných oblastí Ukrajiny, ktoré boli z dôvodu ozbrojeného konfliktu nútené opustiť svoje domovy a našli dočasné útočisko v Zakarpatskej oblasti – regiónu susediaceho so Slovenskom. Okrem zabezpečenia hmotných potrieb im poskytuje najmä duševnú podporu a poradenstvo.
Klaudia Valúšková je nominovaná za úspešnú integráciu ťažko postihnutých osôb do pracovného a spoločenského života. Stala sa gestorom projektu Škoda Handy ZTP (7centier v rámci Slovenska).
Hospodárstvo
Ing. Jozef Barcaj
Z termálneho kúpaliska v Podhájskej, ktoré bolo na pokraji likvidácie, vybudoval prosperujúce stredisko cestovného ruchu na Slovensku. V roku 2015 sa zvýšila návštevnosť kúpaliska, hlavne zahraničných hostí o 15 % a dosiahla sa tak rekordná návštevnosť za posledných 15 rokov – 670 tisíc návštevníkov. Projekty realizoval z vlastných zdrojov bez európskych fondov a štátnych dotácií.
Ing. Slavomír Moravčík je riaditeľom spoločnosti Liptovské pekárne a cukrárne Včela, a.s.. V roku 2015 sa mu po ukončení technologicky a finančne náročnej investície podarilo uviesť na trh 17 nových cereálnych a bezlepkových výrobkov bez konzervantov a potravinárskych farbív a postaviť výrobňu bezlepkového pečiva v Liptovskom Hrádku.
Ivan Štefunko je riadiacim partnerom vo firme Neulogy Ventures. Stál pri zrode viacerých úspešných projektov, ktoré sú ukážkou využitia nových technológií a mnohé presiahli hranice Slovenska. Diagnose.m, Piano Media, EurActiv, Pelican Travel, GA Drilling sú len niektoré z nich. Je aktívny v rozvíjaní start-up projektov na Slovensku, v Slovenskej aliancii pre internetovú ekonomiku, a v rade riaditeľov Americkej obchodnej komory.
Hudba
Štefan Kocán je pravidelným hosťom Metropolitnej opery v New Yorku a Viedenskej štátnej opery, La Scaly v Miláne, Bavorskej štátnej opery v Mníchove, v Londýne, v Chicagu, v Los Angeles. Návrh na udelenie laureáta Krištáľového krídla je za jeho mimoriadny umelecký výkon – kvalitný a náročný operný recitál, ktorý odznel 11. 02. 2015 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave.
Moyzesovo kvarteto- komorné zoskupenie vydalo v roku 2015 nový reprezentatívny album Moyzes Quartet – String Quartets. Nahrávka s výraznou dramaturgiou, ktorá pozostáva z diel piatich slovenských skladateľov – Alexandera Moyzesa, Jána Cikkera, Ladislava Burlasa, Dušana Martinčeka a Romana Bergera.
Daniel Matej je iniciátorom a zakladateľom viacerých hudobných zoskupení zameriavajúcich sa na interpretáciu súčasnej hudby. V roku 2015 mu vyšiel kritikou oceňovaný autorský album Memories of You, ktorý prostredníctvom dvanástich skladieb nahraných v spolupráci so slovenskými, českými a austrálskymi umelcami, ponúka prierez jeho tvorbou od roku 1993 po rok 2012.
Medicína a veda
Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH prednáša a venuje sa výskumu v oblasti molekulárnej biomedicíny. Roky úspešne vedie mimoriadne produktívnu skupinu mladých vedcov a doktorandov na Ústave molekulárnej biomedicíny. Peter Celec je súčasťou výskumného tímu, oceneného v roku 2015 v USA prestížnou Ig Nobelovou cenou.
Ing. Igor Lacík, DrSc.- expert v polymérnej chémii, dlhodobo pracuje na výskume venovanom liečbe cukrovky. Zaslúžil sa, aby sa slovenský tím v roku 2015 stal členom prestížneho Enkapsulačného konzorcia Juvenile Diabetes Research Foundation, ktorého cieľom je poskytnúť liečbu pacientom s cukrovkou 1. typu.
Mgr.Peter Vršanský, PhD.- Paleobiológ v roku 2015 objavil v „kryštáli“ Myanmarského jantáru z čias dinosaurov (100 milión rokov) celý, dokonale zachovaný hmyz, ktorý sa nepodobá na nič čo dnes žije na Zemi. V roku 2015 Peter Vršanský viedol vzdelávací projekt Petržalská super škola pre viac ako 6.000 žiakov ZŠ a organizoval celoštátnu stredoškolskú súťaž.
Publicistika a literatúra
Veronika Šikulová
Jej publikácia Medzerový plod vyšla v nádhernom prebale, ozdobená obrazom Pri štyroch čerešniach od Tomáša Polonského. Je to signál, že toto dielo je zvonka i zvnútra pekné – aj keď znova bude predovšetkým o meste Modre a o jeho ľahko škandalóznej spisovateľke. Medzerový plod vyniká drobnokresbou z neprikrášleného života.
Prof. PhDr. Mária Bátorová, DrSc.
Vo svojich monografiách a štúdiách skúma problematiku tabuizovaných tém slovenskej literatúry 20. storočia, upozorňuje na nové, doposiaľ slovenskou literárnou vedou nepomenované napojenia slovenskej literárnej moderny na kontext svetovej, čím vytvára kontaktný most vývozu slovenskej kultúry. V roku 2015 vyšlo v anglickom jazyku jej výnimočné dielo – Dominik Tatarka, slovenský Don Quijote.
Jaroslav Rihák
Kniha tohto scenáristu a režiséra Pentcho prináša takmer zabudnutý príbeh riečneho parníka, ktorý vyplával z bratislavského prístavu v roku 1940 so štyristo pasažiermi smerujúc do vzdialenej Haify. Kniha je napísaná podľa autentických výpovedí účastníkov, utekajúcich pred hnedým morom fašizmu. Je dôkazom, že sny zvíťazili aj nad najhoršími skutočnosťami.
Rock Pop Jazz
Szidi Tobias
Herečka a speváčka, členka divadla Astorka získala nomináciu za album Jolanka! Album uzatvára obdivuhodnú kolekciu s textami jej manžela Petra Lipovského. Jej tvorba má blízko k šansónu.
Oskar Rózsa
Dirigent, skladateľa a basgitarista sa venoval ďalšiemu rozvíjaniu hudobného odkazu Mareka Brezovského, či už prostredníctvom koncertov k albumu Hrana, dokončovaniu troch DVD Hrana, ako aj nahrávaniu nových skladieb na druhý album z diel Mareka Brezovského.
Radovan Tariška
Saxofonista prezentuje zaujímavú a exkluzívnu fúziu slovenského folklóru s americkým jazzom. Najznámejšie slovenské ľudové piesne sú aranžérsky obohatené v CD Folklore to Jazz o jazzovú harmóniu a rytmus s prvkami latina.
Šport
Matej Tóth
Olympionik má za sebou najúspešnejšiu sezónu vo svojej kariére. V auguste sa stal prvým slovenským atletickým majstrom sveta v chôdzi na 50 km na MS v Pekingu. V marci dosiahol v Dudinciach tretí najlepší výkon svetovej histórie na 50 km a vyhral seriál walking challenge. Rok 2015 ukončil ako svetová chodecká jednotka a je nominovaný aj na svetového atléta roka 2015.
Ján Kozák
Futbalový tréner sa svojou charizmou, schopnosťami a vhodným výberom hráčov do kádra aj priamo do zápasov výrazne zaslúžil o tohtoročný (2015) historický prvý postup futbalistov samostatného Slovenska na záverečný turnaj majstrovstiev Európy. Tie sa uskutočnia vo Francúzsku v roku 2016.
Erik Vlček
Kajakár, účastník štyroch OH. V roku 2015 získal na MS v Miláne už svoju jubilejnú desiatu svetovú zlatú medailu vďaka triumfu štvorkajaka, v ktorom okrem neho pádlovali Denis Myšák, Juraj Tarr a Tibor Linka. Jeho medailová zbierka z MS má už podobu 10 zlatých, 2 strieborné a 3 bronzové medaily.
Výtvarné umenie
Ivan Pavle patrí medzi špičku slovenských výtvarníkov. V roku 2015 prezentoval svoju tvorbu na retrospektívnej výstave k životnému jubileu v priestoroch SNM v Bratislave a na výstave v Múzeu moderného umenia Danubiana, kde vystavuje aj veľkoplošnú maľbu rozmerov 14 x 5,4 metra, ktorá nemá na Slovensku obdobu.
Nikolaj Feďkovič
Mimoriadne úspešne sa prezentoval na sérii výstav Tour 2015 v popredných slovenských galériách. Obohatil výnimočnými výtvarnými dielami, s ktorým sa dovtedy milovníci slovenského výtvarného umenia mohli stretnúť predovšetkým v zahraničí z dôvodu jeho pôsobenia na Akadémii umení v Hennefe pri Kolíne nad Rýnom. Je zakladateľom výtvarného odboru reštaurátorstvo na SUPŠ v Košiciach.
Ján Zelinka
Výrazná osobnosť mladej slovenskej výtvarnej generácie sa sústreďuje na klasickú sochu v zmysle jej tradičnej formálnej výstavby. Je držiteľom osvedčenia o zápise úžitkového vzoru na novú modelovaciu hmotu. Prezentoval sa na samostatnej výstave s názvom RE – FORMA v Kunsthalle/Hale umenia Košice 2015 a je víťazom ceny Oskara Čepana 2015.
Mimoriadna cena (celoživotné dielo)
Zo všetkých platných zaslaných návrhov Veľká porota rozhodla o mimoriadnej cene pre tieto osobnosti:
Doc. MUDr. Angelika Bátorová, CSc.
Zriadila Národný register osôb s vrodeným krvácavým ochorením v SR. Založila najvyššie pracovisko na liečbu týchto ochorení – Národné hemofilické centrum, ktoré získalo certifikát „Európskeho hemofilického centra komplexnej starostlivosti“. Zastupuje Slovenskú republiku vo významných inštitúciách v zahraničí., Je účastníčka v mnohých medzinárodných výskumných projektoch v oblasti hemofílie a zriedkavých krvácavých ochorení. Je autorkou a spoluautorkou množstva publikácií, viacerých knižných kapitol a učebníc.
Jožo Ráž
Legendárnu hudobnú skupinu Elán založili v roku 1968 spolužiaci – Jožo Ráž a Vašo Patejdl s ďalšími hudobníkmi. Ústrednou postavou a frontmanom skupiny bol Jožo Ráž, ktorý je autorom významnej časti piesní, basgitaristom, no predovšetkým ikonou. Hity Joža Ráža sa stali evergreenmi, doslova zľudoveli a patria do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby. Značka Elán patrí medzi tie, ktoré dokážu vypredať nielen na Slovensku a v Čechách najväčšie koncertné pódiá ( Na koncerte na pražskej Letnej bolo v publiku 80 000 divákov) ale aj slávnu newyorskú Carnegie Hall.