logo-kk-2021-pierkologo-kk-2021-pierkologo-kristalove-kridlo-mobilelogo-kk-2021-pierko
  • Novinky
  • O nás
    • Ocenenie Krištáľové krídlo
      • 26. ročník – Aktuálny
      • 25. ročník – rok 2021
      • Archív – staršie ročníky
      • Online nominácia
      • Napísali o nás
      • Partneri
    • Nadácia Krištáľové krídlo
      • O nadácii Krištáľové krídlo
        • Darujte nám 2% z daní
        • Správna rada nadácie
      • Kniha – Tradícia je putom životaschopných
      • Kniha – Sny premenené na hodnoty
      • Aktivity Nadácie Krištáľové krídlo
      • Rallye Krištáľové krídlo
    • Eventy na mieru
  • Galéria
  • Zoznam laureátov
  • Kontakt
Online nominácia
✕

Nominované osobnosti za rok 2016

  • Krištáľové krídlo
  • Krištáľové krídlo 20. ročník
  • Nominované osobnosti za rok 2016
Nominácie jubilejného 20. ročníka Krištáľového krídla sú známe!
30. novembra 2016
Krištáľové krídlo už po 20-krát ocení významné osobnosti Slovenska
28. januára 2017
30. novembra 2016

Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o finálových nomináciách na Krištáľové krídlo za rok 2016. Mená laureátov sa dozvieme na veľkolepom galavečere v priamom prenose 29. januára 2017 o 20.25 na Jednotke.

Finálové nominácie sú:

Medicína a veda

Matej Ruttkay. Špičkový archeológ. V roku 2016 dosiahol viaceré medzinárodne významné vedecké výsledky. Unikátny je jeho objav paláca s masívnou kamennou vežou nájdeného pri výskume starokresťanskej osady zo 7.-8. storočia na ostrove Failaka  v Arabskom zálive. Je to dôkaz, že už v tomto období ľudstvo využívalo dômyselný chladiaci systém.

Michal Mego. Popredný slovenský onkológ, klinik aj vedec. V roku 2016 publikoval 17 vedeckých prác, v ktorých rozvíja nové významné poznatky o cirkulujúcich nádorových bunkách, ktoré sú súčasťou procesu metastázovania a majú význam ako indikátory prognózy a odpovede na liečbu u onkologických pacientov. Prvý popísal nový podtyp cirkulujúcich nádorových buniek odolných voči chemoterapii. Poznatky získané výskumom priamo využíva aj v klinickej práci.

Milan Profant. Špičkový slovenský otorinolaryngológ, člen svetových otorinolaryngologických organizácií a od roku 2016 aj Generálny tajomník Medzinárodnej federácie ORL spoločností. V roku 2016 uskutočnil operáciu vnútroušného implantátu s elektródou nového typu. Deti, ktoré sa narodili bez sluchu, vďaka týmto operáciám počujú, tancujú, spievajú a hrajú na hudobné nástroje.

Divadlo a Audiovizuálne umenie

Režisér Peter Hledík a jeho  spolupracovníci vytvorili unikátny 10-dielny dokumentárny cyklus Zlatá lýra o festivale populárnej piesne, ktorý sa významným spôsobom zapísal do dejín československej populárnej hudby. „Lýra neznamená iba stretnutie s desiatkami veľkých osobností,  bolo to dobrodružstvo poznania a vývoja československej spoločnosti.“

Zuzana Mauréry. Je nominovaná za výnimočný herecký výkon vo filme Jana Hřebejka Učiteľka. Jej autentické, rafinované a nejednoznačné stvárnenie hlavnej postavy, učiteľky  Drazdechovej, vytvorilo  silnu metaforu,ktorá dodáva filmu všeplatný a stále aktuálny rozmer.

Slovenský herec Michal Kubovčík je nominovaný za výrobu 2 autorských internetových projektov Baštrng a SEPRP. Jeden je cyklus náučných videí z rôznych oblastí (napr. slovenskej aj svetovej literatúry, dejín, chémie atď.) spracovaný modernou a humornou formou rozširujúci povedomie a vedomosti o týchto dielach najmä u mladšej generácie. SEPRP je taktiež celospoločensky hodnotný seriál o základoch prvej pomoci rovnako spracovaný veľmi príťažlivou a prístupnou formou. Vedomosti ľudí nadobudnuté v tejto oblasti v konečnom dôsledku môžu zachraňovať ľudské životy. Oba projekty sú výnimočné aj tým, že sú schopné „samorozširovania“ práve kvôli forme spracovania. Veľká úcta za vytváranie oboch cyklov.

Hospodárstvo

Martin Krekáč patrí medzi najvýraznejších odborníkov v slovenskom personálnom a manažérskom poradenstve. V roku 2016 so svojím tímom uviedol na trh  program Talent Dynamics – unikátny integrovaný prístup organizačného, tímového a osobného rozvoja firiem a ľudí.

Štefan Máj je špičkový bankár a zároveň úspešný športovec. Ako generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne rozhodujúcou mierou prispel  k jej pozitívnym hospodárskym výsledkom,  vďaka čomu banka v roku 2016 už po piatykrát za sebou získala ocenenie Trend Top banka roka. Štefan Máj sa súčasne stal aj Bankárom roka.

Vladimír Bakeš  stojí v čele poisťovní KOOPERATIVA a Komunálna poisťovňa skupiny Vienna Insurance Group. Pod jeho vedením došlo v priebehu roka 2016 k optimalizácii postupov, ktoré smerujú k zlepšeniu komunikácie s klientom, nástupu digitalizácie a celkovému zefektívneniu procesu likvidácie poistných udalostí. V decembri 2016 bol opätovne zvolený za prezidenta Slovenskej asociácie poisťovní.

Hudba

Rastislav Štúr. Popredný slovenský dirigent. V roku 2016 naštudoval v Pekingu prvé uvedenie opery Antonína Dvořáka Rusalka v čínskej metropole. K výrazným umeleckým počinom Rastislava Štúra patrí tiež hudobné naštudovanie prvého slovenského divadelného uvedenia dramatickej legendy Hectora Berlioza Faustovo prekliatie v Opere SND.

Ivan Šiller. Umelecký vedúci súboru Cluster Ensemble, klavirista a vysokoškolský pedagóg je nominovaný za realizáciu výnimočného 3-CD albumu Cluster Ensemble plays  Philip Glass. Skvelú recenziu na tento album uverejnil aj britský The Guardian.

Dalibor Karvay. Vynikajúci slovenský huslista. V roku 2016 vydal CD album „Dalibor Karvay – P.I. Čajkovskij“ v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Svojím interpretačným umením patrí k slovenskej i celoeurópskej huslistickej špičke.

Publicistika a literatúra

Daniel Hevier. Slovenský básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár a autor literatúry pre deti a mládež. V roku 2016 uviedol knihu Tajné dejiny bielej kaligrafie. Daniel Hevier v nej prináša pútavé rozprávanie s mnohými kultúrnymi odkazmi a vlastným výtvarným sprievodom na spôsob stredovekých iluminovaných rukopisov.

Ľubica Hargašová. Redaktorka a publicistka. Nominovaná za rozhlasovú reláciu „Naši a svetoví“ a vydanie rovnomennej knihy v roku 2016, ktorá vznikla výberom z týchto rozhovorov. Vyvolávajú v ľuďoch hrdosť na Slovensko a Slovákov, ktorí sa dokážu uplatniť a presadiť  prakticky v akejkoľvek oblasti.

Marián Pauer. Teoretik fotografie, fotograf, novinár, publicista, spisovateľ a vysokoškolský pedagóg. Autor knihy Karol Plicka. Monografia podrobne mapuje život a tvorbu jednej z najvýznamnejších  osobností slovenskej fotografie.

Šport

Dominika Cibulková. Tenistka. V roku 2016 sa stala víťazkou na prestížnom Turnaji majsteriek v Singapure a dostala sa do Top 5 svetového rebríčka.

Marek Hamšík. Futbalista. Päťnásobný držiteľ ocenenia Futbalista roka (v tejto ankete nebol v predchádzajúcich deviatich rokoch ani raz horší ako druhý!) Najlepší hráč Slovenska pri historicky prvej účasti na ME (Francúzsko 2016).

Ladislav a Peter Škantárovci. V roku 2016 po viacerých úspešných kolách svetového pohára získali Zlatú olympijskú medailu v Rio de Janeiro vo vodnom slalome v kategórii C2.

Výtvarné umenie

Pavol Macho. Výtvarník. V roku 2016 zavŕšil jednu z významných tvorivých etáp, ktorá sa začala krátko po r. 2000. A to vydaním veľkolepej monografie, výstavou Konjunkcie / Časová zhoda, súborom katalógov s názvom Sklárske zošity, ktoré spolu s výstavou mapujú jeho tvorivé spolupráce s osobnosťami slovenského výtvarného umenia histórie aj súčasnosti.

Filip Kulisev – známy slovenský cestovateľ a fotograf, ktorého knihu má aj pápež František. V roku 2016 prezident Andrej Kiska pokrstil jeho novú publikáciu ELEMENT a Knieža Albert Monacký mu udelil cenu. Na svojich fotografiách prezentuje krásy a pamätihodnosti Slovenska a unikátne miesta na Zemi. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie.

Ján Berger – profesor, akademický maliar. Rok 2016 priniesol Bergerovu dlhoočakávanú výstavu Kontinuum. Jeho tvorba bola v tom roku tiež prezentovaná v Berlíne, Bruseli i Perugii. Zachytáva jeho 45 ročnú umeleckú tvorbu, ktorá sa stáva kultúrnym dedičstvom v oblasti výtvarného umenia na Slovensku.

Filantropia

Ondrej Vrábel vo svojich 15 rokoch nezištne vytvára náučné a vzdelávacie hry pre deti s mentálnym postihnutím. V roku 2016 sa podarilo jeho didaktické počítačové hry dostať k veľkému počtu mentálne postihnutých detí.  Vďaka dostupnosti v piatich jazykoch sa používajú už aj v zahraničí.

Soňa Findorová. Zakladateľka projektu ÚSMEVY PRE DETI, ktoré sa v roku 2016 stali občianskym združením. V rámci dobrovoľníckej práce sa venuje adresnej pomoci onkologicky chorým deťom na celom Slovensku.

Terézia Drdulová  je inšpiratívnou ženou plná energie, ktorá založila občianske združenie pre spina bifida a hydrocefalus, ktoré aj riadi. Je propagátorkou samostatného života detí s postihnutím a využívania ich potenciálu.

Rock pop jazz

Igor Timko má hlavnú zásluhu na formovaní osobitého štýlu skupiny No Name. Žiarivým dokladom tejto hodnoty je aj album S láskou, ktorý bol v roku 2016 ocenený cenou SOZA za najúspešnejší album roka. Jedinečnosť autora Igora Timka dokazuje aj výnimočná skladba Kto dokáže, ktorá je poctou každému tvorivému človeku.

Celeste Buckingham je predstaviteľka najmladšej generácie slovenskej modernej populárnej hudby. Okrem rady domácich a českých ocenení bola v roku 2014 nominovaná v USA ako prvý slovenský umelec na objav roka v prestížnej ankete RADIO DISNEY MUSIC AWARDS a tiež sa stala držiteľkou titulu BEST CZECH AND SLOVAK ACT  V HUDOBNÝCH CENÁCH EUROPEAN MUSIC AWARDS MEDZINÁRODNEJ HUDOBNEJ STANICE MTV. V prvej polovici roku 2016 sa jej podarilo preniknúť do hitparády MAINSTREAM TOP 40 INDICATOR CHART americkej korporácie Billboard. Billboard je dlhodobo považovaný za najprestížnejšiu hitparádu sveta a umiestniť sa v nej je snom každého umelca z oblasti populárnej hudby. Jej pieseň Crushin´ My Fairytale bodovala v Billboard Mainstream Top Indicator Chart 10 týždňov a Celeste Buckingham sa tak stala historicky prvým interpretom zo Slovenska a Čiech, ktorému sa do tohto svetového rebríčka podarilo preraziť.

Juraj Bartoš. Vynikajúci hráč na trúbku a aranžér. Založil a v súčasnosti vedie orchester Bratislava Hot Serenaders. V roku  2016 absolvoval so svojím orchestrom dva ojedinelé zahraničné zájazdy, a to do Veľkej Británie a Ruskej federácie. Na týchto koncertných turné ojedinelým spôsobom propagoval a reprezentoval slovenskú tradičnú populárnu hudbu, ktorú vytvorili jej zakladatelia.

Mimoriadna cena- laureáti

Marián Varga. Hudobný skladateľ a klávesový inštrumentalista. Jedna z najoriginálnejších osobností slovenskej hudobnej kultúry. Jeho vstup na slovenskú hudobnú scénu v 2. polovici 60. rokov v skupine Prúdy a následne v skupine Collegium Musicum priniesol zásadnú originalitu, novátorstvo a výrazný vývojový posun v slovenskej rockovej hudbe i v slovenskej modernej populárne hudbe. Jeho skladateľský a interpretačný talent je jedinečný. Jeho zaradenie na hudobnej scéne je trvalé, plne rešpektované a neoddiskutovateľné, pretože jeho umelecká cesta bola vždy jednoznačne vyhranená. Nikdy zo svojej cesty neuhol bez ohľadu premeny spoločenského a politického prostredia, v ktorom pôsobil.

Andrej Glatz. Manažér jednej z najúspešnejších automobilových značiek na Slovensku, úspešný športovec, diplomat, filantrop. Výnimočný, ušľachtilý človek, ktorý za 35 rokov súťažného športového zápolenia v slovenskej reprezentácii dosiahol súhrn víťazstiev, aký doposiaľ nikto neprekonal. So zanietením a plným nasadením sa však ďalej venuje rozvoju športového i rekreačného jazdectva. Medzinárodné jazdecké preteky Grand Prix, zorganizoval už impozantných 51-krát.  Športovec Andrej Glatz má zaslúžene aj povesť manažéra džentlmena, ktorý uviedol do života prvýkrát viaceré služby ku prospechu zákazníkov, ktoré si postupne osvojili i ďalšie firmy. Od základu vybudoval na Slovensku jednu z najznámejších obchodných skupín.

Zdieľať

Ďalšie články

30. januára 2017

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2016


Zobraziť viac
29. septembra 2016

Porota 20. ročník Krištáľové krídlo


Zobraziť viac
22. septembra 2016

Návrhy na nomináciu – Krištáľové krídlo 20. ročník


Zobraziť viac

Novinky

  • Laureáti Krištáľového krídla za rok 2022 5. marca 2023
  • Galavečer 26. ročníka Krištáľového krídla sa uskutoční 4. marca 24. februára 2023
  • Nominované osobnosti za rok 2022 28. decembra 2022
  • Nominačná kampaň Krištáľového krídla za rok 2022 je ukončená 23. novembra 2022
  • Porota 2022 23. septembra 2022

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Krištáľové krídlo

Kontaktné údaje

Krištáľové krídlo s.r.o.
Drobného 27
841 01  Bratislava – Dúbravka
kridlo@kristalovekridlo.sk
Mobil: 0905 447 060

Podporte nás

Fakturačné údaje

Krištáľové krídlo s.r.o.
Strmý vŕšok 129
841 06 Bratislava

IČO: 30776449
IC DPH: SK2020301338

Bankové spojenie: 1015705112/0200
IBAN: SK74 0200 0000 0010 1570 5112
BIC: SUBASKBX

Hlavní organizátori

Exkluzívny partner

Generálny partner

© 2023 Všetky práva vyhradené | Vytvorené v spolupráci s Pietro Media
  • Kontakt
  • Partneri
  • Tlačové správy
  • Médiá
  • Podmienky používania
Online nominácia