Porota Krištáľového krídla zasadla, poznáme nominácie!
17. novembra 2020Krištáľové krídlo ocení významné osobnosti Slovenska za rok 2020 už 20. júna
20. januára 2021Nominované osobnosti za rok 2020
Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o nominovaných na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2020. Mená laureátov v deviatich samostatných kategóriách sa dozvieme na slávnostnom galavečere. V dôsledku pandemickej situácie sa galavečer 24. ročníka Krištáľového krídla uskutoční 20. júna 2021. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke.
Hudba
Peter Bič Project
Ešte na sklonku roku 2019 vydali album Labyrint, z ktorého v roku 2020 hneď niekoľko titulov patrí k najhranejším v slovenských rádiách. Frontman kapely Peter Bič sa stal tvárou populárneho programu 3 pódiá z dielne RTVS. V tomto roku získali cenu diváckej ankety OTO a ako jediný aj naživo počas galavečera vystúpili naživo s baladou Stoj, ktorá patrí k rádiovým hitom roku 2020.
Ľubica Čekovská
Dlhodobo úspešná skladateľka. Návrh za svetovú premiéru novej opery Impresario Dotcom. Komickú operu na Goldoniho námet uviedli v skrátenej adaptovanej podobe 20. a 21. augusta 2020 v rámci Bregenzer Festtage. Nové operné dielo vzniklo z iniciatívy festivalu Bregenzer Festspiele, Slovenského národného divadla v Bratislave a nemeckého vydavateľa Baerenreiter Verlag-Kassel, ktorý patrí medzi najznámejších na svete a zároveň je aj súčasným vydavateľom Ľubice Čekovskej.
Janoska Ensemble
Janoska Ensemble ponúka hudobný zážitok, ktorý prezentuje vysoké umenie improvizácie vo virtuóznej dokonalosti. Mimoriadne schopnosti interpretov sa snúbia s originálnou kompozíciou a vytvárajú novú nevídanú synergiu medzi originálom a modernou improvizáciou. Každé ich hudobné číslo je jedinečné a vďaka svojmu nezameniteľnému štýlu patria medzi najúspešnejšie hudobné súbory. Nominovaní sú za koncertnú činnosť s medzinárodne renomovanými interpretmi, ktorou potvrdzujú exkluzívne postavenie na domácej i svetovej scéne.
Filantropia
Adriana Havašová
Výkonná riaditeľka a psychologička Poradenskėho Centra Nádej, kde dlhodobo pomáha obetiam domáceho násilia začať nový život. Venuje sa psychologickej pomoci ženám, ktoré sú obeťami partnerského násilia, obetiam sexuálneho zneužívania ale aj ľuďom, ktorí sa ocitli v krízovej situácii rozvodu alebo rozchodu. V roku 2020, v roku pandémie pracovala s kolegyňami v centre s plným nasadením, poskytovali krízovú pomoc počas celej korona krízy a pomohli niekoľkým ženám odísť od agresora.
Eva Gažová
Je národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Dlhodobo sa venuje dobrovoľníctvu a bojuje za práva znevýhodnených športovcov. Svojou prácou denne pomáha ľudom s intelektuálnym znevýhodnením nájsť zmysel svojho života a uplatnenie v spoločnosti. V roku 2020 predstavila iniciatívu „Deklarácia inklúzie“, ktorou ľudia vyjadrujú podporu športovcom s intelektuálnym znevýhodnením, ktorí zdvorilo, ale nástojčivo bojujú za svoje práva v športe. Deklarácia inklúzie predstavuje verejnosti športovcov s intelektuálnym znevýhodnením ako mladých, talentovaných a zdravých športovcov, ktorí úspešne reprezentujú Slovensko.
Lucia Pašková a Šimon Šicko
V čase prvej vlny koronavírusu založili transparentný fundraising ktopomozeslovensku.sk a rekordne rýchlo a efektívne pomohli slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu cez rýchlu distribúciu ochranných pomôcok pre zdravotníckych pracovníkov a ľudí v prvej línii. Šimon a Lucia reprezentujú iniciatívu niekoľko desiatok dobrovoľníkov. Cez iniciatívu doteraz darovali pomôcky v hodnote viac ako 1.4 milióna eur.
Hospodárstvo
Katarína Chamutyová
Vedie špecializovanú detskú rehabilitačnú nemocnicu TETIS v Dunajskej Lužnej. Už 18 rokov toto zariadenie buduje a zveľaďuje. Vďaka Kataríne CH. a jej tímu sa v ťažkých podmienkach deje hospodársky zázrak. Správnym hospodárením sa jej darí poskytovať služby detskej rehabilitácie tak, že rodičia si nemusia všetky náklady hradiť z vlastných zdrojov. Okrem toho, že je mimoriadne zdatná manažérka v zdravotníctve, patrí medzi najlepších lekárov detskej rehabilitácie.
Pavol Jakubec
Stojí za známymi potravinárskymi firmami pod strechou koncernu IDC Holding, ktorý sa vyprofiloval ako jedna z najväčších a najstabilnejších potravinárskych firiem u nás, s medzinárodným dosahom. Napriek pandémii nemusel pristúpiť k prepúšťaniu kmeňových zamestnancov a ľuďom nikdy nemeškali výplaty.
Juraj Habovštiak
Konateľ spoločnosti MTS – Modern Technology Systems. V odľahlom regióne Oravy spolu s kolegami vybudovali medzinárodne úspešnú strojársku firmu. Od roku 2020 okrem výroby spustili aj Inovation Hub a prichádzajú tak s vlastnými riešeniami v energetike a pri riadení strojov. Okrem toho otvorili nový závod v Banskej Bystrici, kde našlo prácu 40 nových zamestnancov.
Medicína a veda
Alexandra Bražinová
Popredná slovenská, medzinárodne uznávaná epidemiologička, ktorá sa špecializuje na epidemiológiu, ochranu a podporu zdravia. V rámci výskumu sa okrem infekčných ochorení venuje epidemiológii duševných porúch, úrazov mozgu, ako aj iných chronických chorôb. Publikuje vedecké práce, z ktorých viac ako sto je v medzinárodnej databáze Web of Science. Nominovaná je za aktívnu účasť v epidemiologickom výskume a riešení pandémie COVID-19. Zároveň významným spôsobom prispieva k informovaniu verejnosti.
Peter Šimko
Je rektor SZU, prednosta Kliniky úrazovej chirurgie SZU a UNB, hlavný odborník MZ SR pre úrazovú chirurgiu. Počas svojej kariéry úspešne operoval viacerých najvyšších ústavných činiteľov. Je autorom viac ako stovky vedeckých publikácií. V roku 2020 sa zaslúžil o dokončenie posledného diela výnimočného projektu profesora Simana Princípy chirurgie. Táto kniha mapuje históru chirurgie na Slovensku a definuje základy pre budúce generácie chirurgov.
Boris Klempa a Pavol Čekan
Nominácia im patrí za významný príspevok v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku prostredníctvom vývoja série certifikovaných PCR testov na detekciu vírusu SARS-CoV-2, za aktívnu účasť v kontrole šírenia vírusu pomocou testovania a darovania testov pre spoločnosť a za významný podiel na odbornom informovaní verejnosti o problematike pandémie.
Výtvarné umenie
Igor Piačka
Venuje sa grafike, maľbe, kresbe, ilustrácii, ex-libris a známkovej tvorbe. Má za sebou veľké množstvo výstav a Slovensko úspešne reprezentuje aj v zahraničí. V roku 2020 vyšlo kompletné vydanie Slovenských rozprávok a povestí od Boženy Nemcovej, ku ktorým vytvoril ilustračný doprovod. Takmer 200 ilustrácií v dvoch knihách rozprávok zachováva ich krásnu podobu, ktoré boli vytvorené v dokonalej harmónii s príbehmi.
Ondrej Rudavský
Ondrej Rudavský je multižánrový umelec. Venuje sa sochám, grafike, animácii, maľbe, šperkom a svetelnému umeniu. Svojim originálnym rukopisom vytvára priestory plné hypnotických snových a surreálnych svetov. Jeho diela boli prezentované v prestížnych svetových galériách, múzeách a na festivaloch. Získal mnoho významných ocenení a tiež nomináciu na Grammy. V roku 2020 prezentoval jedinečnú animovanú sochu s názvom Atómový sen, na spoločnej vernisáži s viacerými umelcami v Magickej záhrade Rudavských, ktorá sa zároveň oficiálne otvorila, s víziou sprístupniť umelecké aktivity v budúcnosti, aj pre verejnosť.
Jana Machatová a Peter Machata
Jana Machatová a Peter Machata sú tvorcami autorského šperku od konca 90. rokov. Svoj profil si budujú aj v medzinárodných galériách vo Viedni alebo Pariži a Slovensko uspešne reprezentovali na nejrenomovanejšom šperkárskom podujatí – Schmuck v Mníchove. Ich doménou je autorský šperk, médium s vitálnym a výrazne cezhraničným poľom pôsobenia- Jana Machatová ho vníma s presahom k obrazovým formuláciám, Peter Machata smeruje svoju šperkársku líniu po skulptulárno- digitálnej osi. Obaja fungujú v autonómnom móde, ale zároveň v interakciách detekujúcich spoločné naladenie na osobné i kolektívne pamäťové sondy.
Šport
Erik Černák
23-ročný obranca sa stal desiatym slovenským držiteľom Stanleyho pohára. V drese Tampa Bay Lightning odohral druhú sezónu v NHL, v 25 zápasoch playoff nechýbal ani raz. Košický odchovanec patrí medzi našich najlepších hokejistov. Slovensko reprezentoval ako jediný na štyroch MS do 20 rokov (debutoval na nich ako 16-ročný!), v roku 2015 získal bronz. Hral aj na MS 2019 v rodných Košiciach. Od roku 2015 pôsobí v zámorí.
Branislav Koniar
Tridsiatykrát bol súčasťou a hybnou silou tímu organizátorov Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Napriek neľahkej situácii okolo pandémie koronavírusu sa podarilo zachovať tradíciu najstaršieho maratónu v Európe. V prvú októbrovú nedeľu sa konal jeho 97. ročník. Po skončení futbalovej kariéry absolvoval v roku 1988 prvý zo svojich 18 maratónov. Od roku 1991 sa ako riaditeľ podieľa na organizovaní najväčšieho športového podujatia na Slovensku.
Michal Martikán
Je naším prvým olympijským víťazom v ére. Je prvým mužom športovej histórie, ktorému sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou. V Sydney 2000 a Aténach 2004 bol strieborný, v Pekingu 2008 zlatý a v Londýne 2012 bronzový. Má rekordných 23 medailí z MS a 22 z ME. Stal sa z neho obrovský športový vzor. Od mája 2019 je predsedom Slovenskej asociácie olympionikov.
Publicistika a literatúra
Jozef Karika
Patrí k najznámejším a najčítanejším súčasným slovenským autorom. Karikove beletristické práce nadväzujú na myšlienkové podhubie literatúry faktu a literatúry strachu. Pracuje s estetikou šoku, magikou strachu a zvrátenou príťažlivosťou násilia. Vďaka svojim románom je považovaný za jedného z popredných predstaviteľov moderného hororu a trileru v slovenskej literatúre. Jeho dynamické prózy prostredníctvom vzrušujúceho deja a hutných dialógov prinášajú masovým čitateľom kvalitnú dávku relaxačného napätia. Píše príbehy, ktoré vás vtiahnu do deja a nepustia do poslednej strany. V roku 2020 vydal knihu Smršť.
Marián Andričík
Je literárny vedec, prekladateľ, vysokoškolský pedagóg a prodekan Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Venuje sa prekladom prózy a poézie hlavne z anglickej a americkej literatúry. Nominovaný je za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený „raj“ od Johna Miltona. Marián Andričík dokázal, že je majstrom prekladateľského triatlónu : má výbornú znalosť jazyka, imagináciu a zručnosť básnika a trpezlivosť tvorcu – remeselníka. Tento epos patrí k základnej výbave vyspelých kultúr. Prvýkrát vyšiel v slovenčine.
Boris Koreň
Je kľúčovým tvorcom publicistického žánru v rámci Slovenského rozhlasu. V roku 2020 autorsky pripravoval a koordinoval projekt „75 sviečok za obete 2. svetovej vojny“, ktorý mal svoju rozhlasovú a televíznu podobu a zaznamenal u poslucháčskej a diváckej, ale aj odbornej verejnosti veľký ohlas. Tvorivá práca s archívom ale aj mapovanie súčasných stôp najväčšieho vojenského konfliktu v dejinách ľudstva, od ukončenia ktorého tento rok uplynulo 75 rokov, v rukách Borisa Koreňa prinieslo odbornú, profesionálne unikátnu a ľudsky silnú výpoveď.
Divadlo a audiovizuálne umenie
Juraj Loj
Je divadelný, filmový a televízny herec. V roku 2020 mal v Berlíne premiéru film Agniezsky Holland Šarlatán, kde Juraj Loj predviedol pozoruhodný výkon po boku českého herca Ivana Trojana. Film Šarlatán bol nominovaný Českou filmovou a televíznou akadémiou na Oskara. V roku 2020 stvárnil aj viacero postáv v divadelnej inscenácii Jánošík od Jakuba Nvotu. Svojimi divadelnými a filmovými postavami za rok 2020 presvedčil o svojom výnimočnom umeleckom talente a zaradil sa medzi najlepších slovenských hercov.
Peter Bebjak
Je herec, režisér, producent a scenárista. V roku 2020 Slovenská filmová a televízna akadémia nominovala film Správa na Oscara. Veľký úspech zožal aj televíznou minisériou Herec, ktorá mu priniesla nomináciu na prestížnu cenu Prix Europa. Táto dramatická miniséria otvára tému morálnych rozhodnutí v živote mladého človeka s viacerými hendikepmi v období totality. Vďaka vynikajúcemu scenáru, réžii a hereckým výkonom nám miniséria Herec lepšie približuje túto ťažkú dobu.
Jaroslav Moravčík
Jaroslav Moravčík je významný choreograf, tanečník a režisér. Vytvoril nespočetné množstvo baletov, opier, operiet, muzikálov, divadelných hier, rozprávok, folklórnych i rôznych multižánrových predstavení a bábkových divadiel. V roku 2020 vytvoril choreografie pre opery AIDA a Rusalka v SND. Ako poctu svojmu vzoru Jurajovi Kubánkovi vytvoril choreografiu a režíroval unikátne dielo Nesmrteľný tanečník.
Inovácie a startupy
Andrea Basilová a Martin Basila
Spoluzakladatelia firmy Sensoneo, ktorá vyvíja a poskytuje riešenia pre efektívnu a transparentnú správu odpadov. Ich technológia od základov mení spôsob riadenia odpadov, čím znižujú negatívny dopad na životné prostredie. Uspeli v obrovskej konkurencii, kedy medzi viac ako 2000 firmami získali prestížny európsky grant v hodnote 1.4M Eur. Technológia Sensoneo sa využíva už v 60 krajinách, kde pomáha optimalizovať odpadovú logistiku a efektívnejšie využívať zdroje.
Martin Herman
Firma Powerful Medical sa zaoberá vývojom „deep-tech“ technológii k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Pomocou klinického asistenta lekár mobilom odfotí EKG záznam, aplikácia ho zdigitalizuje a vyhodnotí diagnózu. V ďalších krokoch aplikácie lekár vyplní anamnézu a klinický asistent vytvorí personalizovaný liečebný plán. Okrem diagnózy a odporučenia liečby ich technológie dokážu predikovať efektivitu liečby a mortalitu pri pacientoch so zlyhávaním srdca a znižovať čas do podania antikoagulačnej liečby pri pacientoch s atriálnou fibriláciou. Okrem diagnózy kardiovaskulárnych ochorení sa venujú aj automatizácii popisovania CT a MRI snímkov pomocou umelej inteligencie.
Dalibor Cicman
Zakladateľ spoločnosťi Gymbeam, ktorá je najrýchlejšie rastúcou značkou pre aktívny a zdravý životný štýl v regióne strednej a východnej Európy. Zaznamenáva extrémny rast a vytvára mnoho pracovných miest. V roku 2020 GymBeam získal najväčšiu investíciu v rámci e-commerce na Slovensku.
Laureáti mimoriadnej ceny
Daniela Ostatníková
Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. sa celoživotne venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, v posledných desaťročiach najmä témou autizmu, ktorá je v dnešnej dobe mimoriadne aktuálna, keďže výskyt tejto poruchy v poslednom období výrazne narastá. Prof. Ostatníková sa témou autizmu začala zaoberať prostredníctvom výskumu vplyvu pohlavných hormónov na kognitívne funkcie mozgu z pohľadu pohlavného dimorfizmu, keď začala tieto aspekty sledovať na deťoch a adolescentoch s mimoriadnym nadaním. Po rokoch jej výskumu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, vznikla vetva tejto vedeckej školy, ktorá sa zamerala na deti s poruchami autistického spektra (PAS). Prof. Ostatníková vytvorila multidisciplinárny tím, ktorý začal skúmať autizmus, najmä z pohľadu etiológie a možných súvislostí s pohlavnými hormónmi a genetickým pozadím ich metabolizmu, s poruchami trávenia a črevnej mikroflóry aj poruchami spánku a imunity. Prekonala pritom všetky počiatočné prekážky spojené s absenciou diagnostiky a diagnostických nástrojov, jednoznačne definovaných odborov a odborností, ktoré sa mali na diagnostike podieľať, neboli známe a etablované metódy a postupy ako pomáhať pacientom s touto diagnózou. V roku 2013 pri Fyziologickom ústave na LFUK založila Akademické Centrum Výskumu Autizmu. Najviac energie jej zobrala snaha presvedčiť kompetentné orgány (MZ SR, MS SR, MPSVR SR a samosprávne orgány), že autistom treba pomôcť aj legislatívne. Po dlhých rokoch úsilia sa v roku 2020 situácia pohla dopredu a momentálne sa na MZ SR pracuje na diagnostických štandardoch pre toto ochorenie a na vzniku centier pre poruchy autistického spektra na Slovensku. Rok 2020 je teda možné vďaka vytrvalému úsiliu prof. Ostatníkovej považovať za zlomový z pohľadu celkového vnímania a prístupu k ľuďom s autizmom na Slovensku. Napriek tomu, že primárny cieľ prof. Ostatníkovej bol vedecký pokrok, vďaka jej obetavému prístupu a angažovaniu sa v prospech autistov a ich rodín vytvorila veľkú spoločenskú hodnotu, pričom dokázala motivovať mnoho ďalších, najmä mladých vedcov a lekárov, ktorí v jej diele pokračujú.
Karol Horák
Vysokoškolský profesor PhDr. Karol Horák, CSc. je slovenský prozaik, literárny a divadelný vedec, pedagóg, no predovšetkým jeden z významných súčasných slovenských dramatikov – jeho hry uviedli slovenské i zahraničné divadlá (SND Bratislava, DAB Nitra, Divadlo SNP Martin ŠD Košice, DJZ, DAD, DJGT Zvolen, Divadlá v Miskovci v Ústí nad Labem atď.). V jeho odbornej činnosti je evidentná literárnovedná aktivita, dlhodobo sa venoval slovenskej literatúre v medzivojnovom i povojnovom období minulého storočia. Pre divadelnú tvorbu K. Horáka je charakteristická aplikácia postupov z alternatívneho divadla do kontextu profesionálneho divadla 80.-90. rokov, čo tvorí jeden z umeleckých prínosov autora pre národnú divadelnú kultúru. Svedčia o tom úspešné uvedenia jeho parabolických hier Medzivojnový muž (1984), Cesta (1988), Skaza futbalu v meste K (1991). Jednu líniu jeho tvorby reprezentujú hry o významných osobnostiach slovenského národného hnutia – 19. stor. Ľ. Štúr, J. Kráľ. J. Záborský, S. B. Hroboň, napr. Evanjelium podľa Jonáša /Záborského/, 1987, Nebo peklo Kocúrkovo, 1995, Apokalypsa podľa J. /Kráľa/, 1994 a pod. Pre okruh ďalších dramatických textov La Musica (2001), Arbitráž (2002), Spätné zrkadlo (2005), Prachy, žúr a večné svetlo (2007), Buridanov osol (2010) je charakteristické napätie medzi predstavou dramatickej postavy o svojom živote a protikladnou realitou. Karol Horák patrí medzi významných tvorcov pôvodnej slovenskej drámy, je autorom vyše dvadsiatky pôvodných auditívnych diel (Kurz jazyka, 1981, Ucho, 1985, Chronosov zub, 2001, Hrdzavý dážď, 2004, Pretrhnuté osídla, 2007, Muž zlatého srdca, 2011 a ďalšie). Podľa textov svojich diel vypracoval viacero scenárov televíznych filmov – Cukor (1984, réžia S. Párnický), Národný hriešnik (1995, réžia M. Kákoš), Nové pokúšanie Antona (1998, réžia R. Polák). Za svoju tvorbu získal K. Horák viacero ocenení, vydavateľských cien, prémií Slovenského literárneho fondu, prémie za rozhlasovú a televíznu tvorbu (v roku 2010 cena predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania, e Rad Ľudovíta Štúra II. triedy od prezidenta Slovenskej republiky za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR, tiež cenu SC AICT 2020 a ďalšie). V súčasnosti ešte stále aktívne i organizačne pracuje na Prešovskej univerzite s viac razy zdôrazňovaným zámerom – udržať na fakultách a vysokých školách tvorivého ducha, ktorý bol vždy vlastný mladej generácii budúcej inteligencie.
Všetkých členov poroty si môžete pozrieť tu: POROTA 2020
Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.