Účinkujúci
25. februára 2015Nominovaní
27. februára 2015DALIBOR JENIS
Dalibor Jenis, žiarivá svetová operná hviezda prvej kategórie, poctil svojím výkonom galavečer Krištáľového krídla. Je najvýraznejší slovenský barytón. Jeho úctyhodná kariéra zahŕňa vystúpenia na scénach celého sveta, potlesky zožal za sugestívne zosobnenia nezabudnuteľných postáv a prejavil sa ako svetová špička svojho odboru a majster operného umenia. Vychutnajte si jeho vystúpenie na 15. ročníku Krištáľového krídla: https://www.youtube.com/watch?v=8bIQfqXQVMI
Študoval spev na Konzervatóriu v Bratislave a na Accademia Italiana v Osime. V roku 1991 sa stal sólistom Opery Slovenského národného divadla a bratislavskému publiku sa predstavil ako Gróf Almaviva vo Figarovej svadbe, Eugen Onegin, Marcello v Bohéme, Wolfram v Tannhäuser, markíz Posa v Donovi Carlosovi a Mozartov Don Giovanni. Je laureátom Krištáľového krídla v kategórii hudba za skvelé stvárnenie Jaga vo Verdiho Otellovi a taktiež súťaží v Karlových Varoch a Las Palmas, ako aj súťaže Belvedere vo Viedni. Zážitok z umenia Dalibora Jenisa si mohli vychutnať diváci milánskej La Scaly, kde stelesnil Rodriga, markíza de Posa vo Verdiho opere Don Carlo, tiež Valentin Faust, vo Wiener Staatsoper, stvárnil Figara v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly a Germonta v Traviate, Onegina P.I.Čajkovského, ďalej v londýnskej Covent Garden, kde sa predstavil ako Marcello, ale aj Guglielmo v Così fan tutte, Renato v Maškarnom bále G.Verdiho a Valentin vo Faustovi. V berlínskej Deutsche Oper sa predstavil ako Eugen Onegin a Don Giovanni, Renato, Germont a tiež Posa. V Štátnej opere v Hamburgu spieval ako Eugen Onegin, Jago, Renato, Germont a Figaro. Pôsobil aj v parížskej Opéra Bastille, kde si ho publikum zvečnilo v úlohe Marcella a Rossiniho Figara. Účinkoval pred publikom v Tokiu, Lyone i Montpellieri a tiež na mnohých svetových hudobných festivaloch. V posledných rokoch je označovaný ako „baritono Verdiano“. Na javisku Opery Slovenského národného divadla sa zaskvel ako Jago v opere Giuseppe Verdiho Otello, ale aj Nabucco či Macbeth.
ŠTEFAN KOCÁN
Štefan Kocán a jeho podmanivý prejav sa predstaviili aj na galavečere Krištáľového krídla. Úspešný umelec absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave a viedenské konzervatórium pod vedením slávneho Jevgenija Nesterenka. Patrí medzi najvýraznejších slovenských basistov a úspešne sa zaradil medzi popredných operných umelcov svetových scén: https://www.youtube.com/watch?v=j3polJEi2Rshttps://www.youtube.com/watch?v=r1talnYAs0A
Po ukončení štúdií sa stal sólistom Landestheater Linz. Na scéne Wiener Staatsoper debutoval v úlohe Komtúra v Mozartovom Donovi Giovannim a v úlohe Veľkého inkvizítora vo Verdiho Donovi Carlosovi, za ktorú už predtým získal v sezóne 2003/2004 ocenenie Eberharda Waechtera. Odvtedy pravidelne na pódiu Wiener Staatsoper hosťuje. Medzi ďalšie pôsobiská tohto jedinečného hlasu patria Lyric Opera v Chicagu, Wiener Staatsoper, mníchovská a berlínska Staatsoper, Vlaamse Opera v Antwerpách Teatro del Liceo v Barcelone, Royal Danish Opera, Opéra de Nice, Opéra National de Paris, Aalto Theatre v Essene, Staatstheater v Kasseli, Staatsoper v Hannoveri a v neposlednom rade Slovenské národné divadlo v Bratislave. Na týchto scénach sa predstavil aj ako Osmin v Mozartovom Únose zo Serailu, Komtúr v Donovi Giovannim, Mustafa v Rossiniho Talianke v Alžíri, Filip II. a Veľký inkvizítor v Donovi Carlosovi, Krížový kráľ v Prokofjevovej Láske k trom pomarančom alebo Smetanov Kecal v Predanej neveste. Významné je aj jeho pôsobenie v Metropolitnej opere v New Yorku, kde sa pri debute predstavil ako Kráľ vo Verdiho Aide a neskôr ako Sparafucile v Rigolettovi, Ramfis v Aide, Veľký inkvizítor v Donovi Carlosovi, Gremin v Eugenovi Oneginovi či Končak v Borodinovom Kniežati Igorovi. Nesmieme opomenúť spoluprácu so svetoznámou milánskou La Scalou, kde zosobnil Masetta z Dona Giovanniho, Banca v Macbethovi a ci Veľkého inkvizítora a Filipa II. v Donovi Carlosovi.
CELESTE BUCKINGHAM
Celeste Buckingham je mladá a úspešná multitalentovaná speváčka striedajúca pôsobenie v Spojených štátoch amerických s kariérou na Slovensku. Celeste stihla počas svojej hudobnej kariéry skutočne veľa. Jej zaujímavý pôvod a hektický život ju predurčil na dráhu skutočnej hviezdy. Podnikavá a pôvabná Celeste pôsobí bezstarostným dojmom. Vyzerá, že sa snaží v živote zabávať, no nezabúda pritom ani tvrdo pracovať. Režisér Martin Hudák o nej povedal: „Na Celeste sa mi páči, že je prirodzená vo všetkom, čo robí a ku všetkému, čo robí, pristupuje profesionálne. Mal som pocit, že pracujem s niekým, kto je v showbiznise už aspoň 20 rokov.“ Okrem speváckeho talentu prejavuje Celeste aj výrazné skladateľské nadanie. Keď skladá piesne nielen pre seba, ale aj pre iných hudobníkov, inšpiruje sa širokým spektrom hudobných žánrov a ako vraví, vždy sa snaží do výsledného diela vložiť kus svojej duše.
PETER BIČ PROJECT
Peter Bič Project majú síce v „rodnom liste“ napísané Made in Slovakia, ale svojou tvorbou potvrdili, že dobrá hudba hranice nepozná. Singel Hey Now z debutového albumu spôsobil u nás revolúciu. Mnohí ostali prekvapení, keď zistili, že pod týmto megahitom sú autorsky podpísaní slovenskí muzikanti. Pesnička valcovala zahraničné hitparády, čo kapele otvorilo dvere na európske koncertné pódia. Úspech charizmatickej partie okolo Petra Biča však nie je dielom žiadnej náhody. Peter Bič Project, to sú skvelé skladby podporené vynikajúcimi inštrumentálnymi výkonmi, precízna angličtina, kreatívny prístup k videoklipom a energická koncertná šou, všetko nad rámec domáceho štandardu. Skupina sa rekordne rýchlo stala rešpektovanou značkou, ktorej sa podarilo prelomiť bariéru slovenskej všednosti a za svoju odvahu žnú zaslúženú odmenu i v zahraničí.
MARTIN LEGINUS
Symfonický orchester pod vedením dirigenta Martina Leginusa je zárukou najvyššej hudobnej kvality. Spoločne poctili svojím účinkovaním galavečer 18. ročníka Krištáľového krídla. Martin Leginus patrí k mladej generácii slovenských dirigentov. Od augusta 2013 je hudobným riaditeľom Štátnej opery v Prahe. Spolupracoval s celým radom vynikajúcich sólistov ako napr. Leo Nucci, Ľubica Vargicová, Adriana Kučerová, Eva Hornyáková, Jolana Fogašová, Pavol Bršlík, Sergej Larin, Peter Mikuláš, Eva Urbanová, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis, Jana Kurucová, Štefan Kocán a dirigoval množstvo opier. V slávnostný večer Krištáľového krídla so symfonickým orchestrom sprevádzal Dalibora Jenisa a Štefana Kocána a Sisu Lelkes Sklovsku
SISA LELKES SKLOVSKA
Sisa Lelkes Sklovska, popredná spevácka diva s jedinečným vokálnym prejavom a unikátnymi dispozíciami, ktoré jej umožňujú excelentnú interpretáciu mnohých hudobných žánrov, sa predstavila aj na galavečere Krištáľového krídla. Po štúdiu operného spevu pôsobila ako sólistka Opery Slovenského národného divadla v Bratislave. Zaskvela sa v mezzosopránových úlohách ako Dulcinne v opere Don Quichotte Julesa Masseneta či cisárovná Ottaviana v Monteverdiho opere Korunovácia Poppey. Sisa, to je umelecká všestrannosť, vyzretosť a vysoká profesionalita, ktoré ju predurčujú na stvárňovanie náročných rolí, kde môže posunúť hranice svojho prejavu. Je etablovanou osobnosťou s neopakovateľnou bravúrou vždy zaručujúcou hlboký zážitok. Počas svojej doterajšej kariéry spolupracovala s mnohými významnými orchestrami na Slovensku i v zahraničí a vynikajúcim spôsobom propagovala kultúru Slovenska a Slovensko samotné. Prvá dáma slovenského spevu účinkovala v svetových i domácich muzikáloch a je nositeľkou množstva ocenení za svoje profesionálne spevácke umenie. Svoje skúsenosti predávala ďalej aj ako porotkyňa a tútorka v show X Factor. Pravidelne vystupovala na koncertoch a šansónových recitáloch výnimočného Jozefa Bednárika.
LACI STRIKE A STRIKE FORCE ONE
Laci Strike, úspešný choreograf, tanečník a jeden zo zakladateľov street dance scény na Slovensku začal svoju kariéru v Handlovej, kde vytvoril svoju prvú tanečnú skupinu. Tanec bol jeho vášňou, street dancu a hip hopu sa chcel venovať profesionálne, preto v roku 2000 odišiel so skupinou piatich priateľov do Španielska. Tu pôsobil dva roky. Neskôr absolvoval európske turné s mímom Milanom Sládkom. V roku 2003 založil Street Dance Academy, najväčšiu tanečnú školu svojho druhu na Slovensku, kde pôsobí ako lektor a choreograf. Svojím osobitým štýlom, priateľským prístupom, ale i veľkou profesionalitou si získal množstvo nadšených študentov, ktorým predáva svoje tanečné umenie ďalej aj na medzinárodných tanečných workshopoch v Innsbrucku či v Barcelone. Bohaté skúsenosti využíva pri tanečnej a pódiovej koordinácii mnohých úspešných televíznych projektov, ktoré sledujú tisícky divákov. Autorsky sa podieľal na množstve originálnych choreografií rôznych štýlov pre rozmanité príležitosti, na konte má 3 platinové DVD, predstavenia so Street Dance Academy po slovenských mestách, klipy s úspešným umiestnením v hitparádach a veľké množstvo vystúpení na Slovensku aj v zahraničí. Laci Strike spolupracuje s poprednými slovenskými umelcami, medzi inými ide o Daru Rolins, Zdenku Prednú, skupiny Moja reč či AMO. Choreograficky zastrešil aj hru Fetišistky v Slovenskom národnom divadle. V roku 2013 si splnil svoj veľký sen a na doskách historickej budovy Slovenského národného divadla uviedol tanečno-divadelné predstavenie „JULIO & ROMEA“, ktoré sa stretlo s veľkým ohlasom publika.