Krištáľové krídlo opäť hľadá tých najlepších medzi výnimočnými
14. septembra 2018Tradícia ocenenia Krištáľové krídlo pokračuje
22. januára 2019NOMINOVANÍ NA CENU KRIŠTÁĽOVÉ KRÍDLO ZA ROK 2018
DIVADLO A AUDIOVIZUÁLNE UMENIE
Miroslav Dvorský
Miroslav Dvorský je svetoznámy operný spevák, ktorý pred 15 rokmi naštudoval postavu z Pucciniho opery Tosca. V roku 2004 ju v opere San Francisco odpremiéroval a odvtedy ju stvárňuje po celom svete. Tosca patrí k ťažiskovým titulom Miroslava Dvorského. V roku 2018 mal nesmierne úspešnú premiéru konečne aj na slovenskej scéne.
Katarína Kerekesová
Katarína Kerekesová je producentka a režisérka medzinárodne populárnej série detského animovaného seriálu Mimi a Líza. V roku 2018 stála pri zrode stredometrážneho filmu s vianočnou tematikou – Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla. Podľa scenára filmu bola napísaná rovnomenná detská kniha.
Daniel Majling
Dramaturg Slovenského národného divadla Daniel Majling je autorom hry na motívy próz Josepha Rotha s názvom Projekt 1918. Osobný vklad a interpretačná precíznosť vniesla do dramatizácie punc jedinečnosti a odlišnosti od ostatných uvádzaných hier. Ide o príspevok SND k storočnici vzniku Československa.
FILANTROPIA
Mgr. Jana Danišová
Jana Danišová je zakladateľka jedinečného sociálneho projektu vnucka.sk, ktorý vytvára rodinu pre osamelých seniorov. Projekt realizuje funkciu a služby tzv. profesionálnej vnučky. Ambíciou projektu je jeho postupné zakomponovanie do sociálneho systému a hlavne zmena postavenia a vnímania seniorov v spoločnosti, ktorí sú často na okraji záujmu. V roku 2018 získal projekt Vnučka mnohé prestížne ocenenia, medzi inými aj „Sociálny čin roka“ od Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny.
PhDr. Vladimír Ledecký
Vladimír Ledecký je starosta obce Spišský Hrhov, kde vybudoval úspešný sociálny podnik, ktorý sa stal v roku 2018 prvým oficiálne registrovaným sociálnym podnikom na Slovensku. Vytvára životné a pracovné príležitosti pre ľudí na okraji spoločnosti. Aktívne prispieva k modernému a inovatívnemu vzdelávaniu a vďaka jeho snahám sa podarilo výrazne zlepšiť postavenie Rómov v spoločnosti.
PhDr. Iveta Mišová
Iveta Mišová je riaditeľka Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR. V roku 2018 bolo vďaka nej otvorené jedinečné centrum BIVIO, ktorého súčasťou je integračný sociálny podnik. Ide o prvý projekt svojho druhu na Slovensku a tvoria ho viaceré prevádzky, ktoré poskytujú služby verejnosti, ako práčovňa, reštaurácia, či hotel. V každej časti sú zamestnaní ľudia s mentálnym postihnutím, ktorým slúži aj ako rehabilitačné stredisko a vzdelávacie centrum, kde sa môžu pripraviť na postupné zaradenie do pracovného procesu.
HOSPODÁRSTVO
Ing. Ľubomír Vančo a Ing. Branislav Cvik
Branislav Cvik a Ľubomír Vančo, spoluvlastníci banskobystrického pivovaru Urpiner, sú nositeľmi jedného z najväčších úspechov v histórii slovenského pivovarníctva „Zlatej európskej pivnej hviezdy“. Telom i duchom bojovníci za slovenské produkty v roku 2018 získali prvé miesto v najväčšej českej pivnej degustačnej súťaži „Pivo Českej republiky“ za svoje výnimočné pivo URPINER DARK 11°. Ich pivo je vyrábané zo slovenských produktov a bez stabilizátorov. Momentálne revitalizujú slovenské chmeliarstvo a po 20 rokoch stavajú na Slovensku nové chmeľnice. Banskobystrický pivovar je dobrým príkladom, že aj slovenská firma bez zahraničného kapitálu dokáže vyrábať vynikajúci produkt, investovať do technológií a v dnešnej dobe podporovať zamestnanosť na Slovensku.
Ing. Milan Waldner
Milan Waldner je jeden zo zakladateľov, spoluvlastníkov a generálny riaditeľ vinárstva Chateau Topoľčianky. S výmerou 600 hektárov vlastných vinohradov a ročnou produkciou 8 miliónov fliaš je v súčasnosti najväčším výrobcom slovenského vína. V roku 2018 získalo vinárstvo 2 šampiónov Národného salónu vín SR a zároveň im Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska udelil titul VINÁRSTVO ROKA 2018.
Ing. Miloslav Čurilla
Miloslav Čurilla je predseda predstavenstva najväčšieho slovenského celulózo-papierenského podniku Mondi SCP Ružomberok. V roku 2018 po piatich rokoch náročnej prípravy začal s výstavbou najmodernejšieho papierenského stroja, ktorý bude vyrábať nový inovatívny produkt na báze zberového papiera. Tento počin patrí v súčasnosti k najväčším a najnáročnejším investičným projektom realizovaným na Slovensku.
HUDBA
Martin Valihora
Martin Valihora je vynikajúci svetovo uznávaný bubeník, ktorý spolupracuje s významnými jazzovými hudobníkmi. Založil na Slovensku úspešný festival One Day Jazz, ktorý v roku 2018 oslávil desiate výročie pôsobenia. Na Slovensko tak pritiahol zahraničné hviezdy ako Pat Metheny, Avishai Cohen, Jan Garbarek, George Duke, Kurt Elling alebo John McLaughlin.
Roman Patkoló
Roman Patkoló je vynikajúci medzinárodne uznávaný slovenský kontrabasista. V roku 2018 získal ocenenie OPUS KLASSIK, nové vyznamenanie v oblasti klasickej hudby v Nemecku, ktoré bolo v tomto roku udeľované po prvýkrát. Za CD The Six Seasons sa stal Inštrumentalistom roka.
Prof. Egon Krák, ArtD.
Egon Krák je mimoriadne produktívny slovenský skladateľ, pedagóg, vedec a producent. Jeho úspech presahuje hranice Slovenska a je držiteľom viacerých hudobných ocenení v oblasti vážnej hudby. V roku 2018 skomponoval skladby pre violončelo a orchester a komorné diela. Vrcholom je jeho koncertná tragédia Umlčané múzy, ktorá zaznela na Bratislavských hudobných slávnostiach a bola venovaná storočnici ukončenia 1. svetovej vojny. Tragédia zaznela v 3 svetových jazykoch a latinčine.
INOVÁCIE A STARTUPY
Ing. Veronika Osvaldová
Veronika Osvaldová so svojim tímom SmartHead vybudovala úspešnú online platformu www.besmarthead.com, ktorá leadrom pomáha spolupracovať a transparentne komunikovať aktivity, ktoré podporujú udržateľnosť v podnikaní. Primárnym cieľom SmartHead je prispieť k tomu, aby mileniáli mohli ľahko rozpoznať a interagovať s firmami, ktoré podnikajú udržateľne. V roku 2018 ju magazín Forbes zaradil medzi Top 10 startupistiek Slovenska. SmartHead sa stal ako jediný slovenský startup partnerom OSN v komunikácii cieľov trvalo udržateľného rozvoja.
Pavol Čekan, PhD.
Pavol Čekan je zakladateľ startupu MultiplexDX, ktorého cieľom je eliminovať zlú diagnostiku rakoviny. Vďaka jeho technológii sa môže podiel správne určených diagnóz zvýšiť až na 99 percent. V startupe zisťujú to, či má človek rakovinu, ktorá liečba je najúčinnejšia, či je potrebná chemoterapia alebo či je voči nej tumor odolný. Na európskej súťaži CES Awards ako prvý slovenský startup získal cenu „Najväčší dosah na spoločnosť“ a slovenskú cenu Absolútny víťaz v súťaži „Mladý inovatívny podnikateľ 2018”.
MUDr. Tomáš Brngál
Tomáš Brngál je spoluzakladateľ firmy VIRTUAL MEDICINE, ktorá vytvorila aplikáciu Human Anatomy VR. Prostredníctvom nej už umožnili desaťtisícom ľudí z viac ako 150 krajín sveta nahliadnuť na tie najdetailnejšie zákutia ľudského tela pomocou virtuálnej reality. Člen rebríčka Forbes 30pod30 získal v roku 2018 cenu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu „Mladý inovatívny podnikateľ z oblasti IT sektora“ a vybudoval sesterskú spoločnosť VIRTUAL EVERYTHING. Tá vytvára VR/AR aplikácie pre spoločnosti z rôznych odvetví (automobilový priemysel, bankovníctvo, telekomunikácie atď.).
MEDICÍNA A VEDA
MUDr. Ivan Vulev, PhD., MPH, FCIRSE
Ivan Vulev je medzinárodne uznávaný odborník a priekopník nového medicínskeho odboru intervenčnej rádiológie na Slovensku. V roku 2018 spolu so svojím tímom vybudoval Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré sa zameriava na najmodernejšiu miniinvazívnu liečbu najsmrteľnejších ochorení. Centrum ako jediné na Slovensku dokáže liečiť ischemickú cievnu mozgovú príhodu až do 24h od jej vzniku. Za krátku dobu sa stalo medzinárodným centrom excelentnosti v miniinvazívnej liečbe a školili sa v ňom už špecialisti zo 14 krajín.
Mgr. Andrej Čerňanský, PhD.
Andrej Čerňanský v roku 2018 opísal prvú kostru plaza z druhohôr Slovenska. Nález pochádza zo začiatku druhohôr a jeho vek je tak približne 244 miliónov rokov. Je najstarším doloženým stavovcom našej krajiny. Prináša dôležité poznatky o vývoji prírody v tomto období. Zo svetoznámej lokality UNESCO Messel v Nemecku je unikátny aj objav novej čeľade plazov. Andrej Čerňanský pomenoval s hrdosťou predstaviteľa tejto línie menom Stefanikia podľa osobnosti našej histórie M. R. Štefánika.
MUDr. Michal Hulman, PhD.
Michal Hulman je špičkový kardiochirurg a prednosta Kliniky kardiochirurgie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Okrem množstva štandardných kardiochirurgických výkonov má jeho tím na konte viac ako 200 úspešných transplantácií srdca. Ako prvý v rámci V4 implantovali umelé srdce pacientovi, s priamym ohrozením života. Tento pacient sa tak stal prvým Slovákom, ktorému bije v hrudi kompletne umelé srdce.
PUBLICISTIKA A LITERATÚRA
Gregor Martin Papucsek
Gregor Martin Papucsek už 25 rokov spája maďarskú a slovenskú tematiku. Jeho reportáže a glosy patria v relácii Štúdio svet v Slovenskom rozhlase k najpočúvanejším. V roku 2018 poskytoval mimoriadne objektívne a dôveryhodné informácie z priebehu maďarských volieb. Neúnavnou prácou dosiahol poctivú novinársku spravodajčinu plnú láskavého humoru, ktorou zmierňuje vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi.
Doc. PhDr. Etela Farkašová, CSc.
Etela Farkašová je filozofka, prozaička, esejistka, poetka a čerstvá držiteľka Čestnej pocty za celoživotné literárne dielo. V románe Scenár prináša do literatúry citlivý pohľad na problematiku vytesňovania starnutia zo spoločenského kontextu. V roku
2018 získala za román Scenár významné ocenenia Anasoft litera a Cenu Ladislava Ťažkého.
Ing. Peter Brenkus
Peter Brenkus je fotograf ľudového tanca, baletu, hudby a ľudovej kultúry na Slovensku viac ako 30 rokov. V roku 2018 vďaka 45 000 fotografickým záberom dokončil ucelenú zbierku tradičných slovenských krojov podľa regiónov v knihe Poézia v krojoch / Kroje v poézii ku konkrétnym básňam Milana Rúfusa, ktorý bol 3 x navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru.
POPULÁRNA HUDBA
IMT Smile
Skupina IMT Smile je na slovenskej hudobnej scéne už 21 rokov. V roku 2018 kapela vydala nový album Budeme to stále my, z ktorého sa len za prvý mesiac predalo viac ako 8500 nosičov. Kapela úspešne vypredala letné a vianočné turné v Bratislave a Košiciach. Videlo ich IMT Smile viac ako 60 tisíc divákov.
Katarína Knechtová
Katarína Knechtová je špička ženskej hudobnej scény na Slovensku. Sólovo vystupuje desať rokov a stáva sa čoraz úspešnejšou aj v zahraničí. Jej singel „Svety“ mal v rekordnom čase od uverejnenia na internete takmer milión pozretí a patrí medzi najhranejšie skladby tohto roka. V roku 2018 zažiarila aj unikátnou fúziou jej tvorby a folklórneho súboru Šarišan, ktorá vygradovala vypredaným koncertným turné „Puto“ s mimoriadnym ohlasom.
HEX
Slovenská skupina Hex v roku 2018 vyrazila na úspešné turné k svojmu novému albumu Tebe. Nové skladby predstavila netradične – s humornými historkami o takmer 30 rokoch skupiny na HEX slovenskej hudobnej scéne.
ŠPORT
Mgr. Zuzana Rehák Štefečeková
Zuzana Rehák Štefečeková je medzinárodne úspešná strelkyňa. V roku 2018 vybojovala na Majstrovstvách Európy v Rakúsku v individuálnej streľbe bronzovú a striebornú medailu, v tímovej streľbe striebornú a zlatú medailu. Na Majstrovstvách sveta v Kórei sa stala dvojnásobnou svetovou šampiónkou. Tieto víťazstvá ju bezpochyby radia k najúspešnejším individuálnym športovkyniam tohoto roka.
Michal Martikán, Ing. Alexander Slafkovský, Bc. Matej Beňuš
Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský sú jediní slovenskí vodní slalomári, ktorým sa v roku 2018 podarilo získať ôsmy titul majstrov sveta po sebe. Na Svetovom šampionáte v brazílskom Riu de Janeiro si okrem víťazstva v tímovej súťaži u súperov potvrdili aj prezývku – neporaziteľní.
Mgr. Henrieta Farkašová, Mgr. Natália Šubrtová, PhD.
Henrieta Farkašová, zrakovo postihnutá zjazdárka a jej navádzačka Natália Šubrtová patria k najlepším reprezentantkám SR v zjazdovom lyžovaní zdravotne postihnutých. V roku 2018 na Zimných paralympijských hrách v PyeongChangu v Južnej Kórei získali 4 zlaté a 1 striebornú medailu, čím sa stali najúspešnejšími športovkyňami celých hier. Tento úspech je výnimočný tým, že sa im to podarilo ako prvým a doteraz jediným športovcom zo Slovenska.
VÝTVARNÉ UMENIE
Akad. soch. Ján Ťapák
Ján Ťapák je najvýraznejšia osobnosť sochárskej generácie na slovenskej výtvarnej scéne. Autor nespočetného množstva diel s odkazom na stáročné tradície. V roku 2018 vyrazil dych svojou veľkolepou výstavou „V srdci“ v bratislavskej Danubiane. Za ostatný rok patrí k jednej z najúspešnejších a najnavštevovanejších expozícií nielen odborníkmi, ale aj laickou verejnosťou.
Mgr. art. Martin Hrča
Módny dizajnér Martin Hrča sa inšpiruje slovenským vidiekom a tradíciami. Tvrdí, že móda sa musí vrátiť ku kvalite a remeslu. Svojou kolekciou Éter na bratislavskom módnom podujatí Fashion Live! 2018 prekvapil výnimočnou invenciou, originalitou a kreatívnym scénickým divadlom. Povýšil módne dizajnérstvo na ozajstné umenie.
Katarína Vavrová
Katarína Vavrová je maliarka a ilustrátorka. V júni 2018 reprezentovala svoju tvorbu v Južnej Kórei. Pobyt v hlavnom meste Soul bol pre autorku veľmi inšpiratívny, najmä historické obdobie dynastie Čoson a ich tradičný odev plný žiarivých farieb. Umelkyňa vytvorila unikátny cyklus malieb na špeciálnom ručnom kórejskom papieri. Najradšej sa však vo svojej tvorbe vracia na Slovensko a do Čiech, ktorých ľudská mentalita je jej najbližšia. Inšpiruje sa svetom, ktorý sa končí tam, kde sú jej korene.
(OCENENÁ) MIMORIADNA CENA
MUDr. Kristína Križanová
Kristína Križanová je nestorkou a priekopníčkou paliatívnej starostlivosti na Slovensku. V roku 1995 spoluzakladala prvé oddelenie paliatívnej starostlivosti, pracovala ako primárka na oddelení paliatívnej starostlivosti Národného onkologického ústavu v Bratislave. Je aktívna v slovenských aj medzinárodných organizáciách v oblasti paliatívnej medicíny, prednáša pre študentov aj laickú verejnosť, spolupracuje s dobrovoľníkmi a podieľa sa na množstve osvetových aktivít. V súčasnosti je aj odbornou garantkou mobilného hospicu Slnečnica v Bratislave.
Autorka a producentka Krištáľového krídla: Mária Vaškovičová
Predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla: Gabriel Csollár
V akých zloženiach rozhodovali jednotlivé poroty si môžete pozrieť tu: POROTA 2018