Porota 2019
16. septembra 2019Krištáľové krídlo má svojich laureátov
12. februára 2020Filantropia
PhDr. Marcela Václavková Konrádová, MBA, cert. Mgmt.
Marcela Václavková Konrádová je dobrovoľníčka, predsedníčka a zakladateľka občianskeho združenia Prístav nádeje. Stojí za zriadením prvého bezbariérového ihriska na Slovensku, vďaka ktorému bola ocenená v kategórii „Projekt roka˝ cenou Srdce na dlani. Vnáša sociálne inovácie do každého ďalšieho projektu. Súbežne bola zriaďovateľkou Tréningového centra pre hendikepovaných v podobe Chránenej kaviarne s knižnicou „Prístav˝, kde zamestnávala osoby so zdravotným znevýhodnením. Za uplynulých 8 rokov v rámci charitatívneho projektu „Daruj krajšie Vianoce˝ pomohla skvalitniť život takmer 500 ľuďom. V roku 2019 Prístavu nádeje, ktoré vedie, bolo udelené ocenenie sTOPa v kategórií Top subjekt, neformálna skupina.
Pavel Mihaľák
Pavel Mihaľák je umelecký riaditeľ združenia Červený nos Clowndoctors, ktoré už 15 rokov pomáha deťom na Slovensku. Vedie a vzdeláva tím 65 profesionálnych zdravotných klaunov, prostredníctvom ktorých prináša radosť a smiech viac ako 20-tisíc detským pacientom ročne. Títo klauni sú považovaní za dôležitú súčasť ich liečebného procesu. V roku 2019 doviedol prvých 33 zdravotných klaunov k medzinárodnej certifikácii nielen v oblasti klaunského umenia francúzskej školy, ale aj v oblasti psychológie, sociológie, komunikácie a potrebnej orientácie v medicínskej oblasti diagnóz a zdravotných úkonov. V roku 2019 združenie získalo ocenenie Senior Friendly a vydali knihu skutočných klaunských príbehov pod názvom Na zázraky máme nos.
PaedDr. Eva Klikáčová
Eva Klikáčová sa vo svojej praxi venuje učiteľom, školám a žiakom už celých 36 rokov. Je odborníčkou na školskú legislatívu a spoluautorkou 18 vzdelávacích programov kontinuálneho vzdelávania. Prednáša a spoluorganizuje celoslovenské konferencie s medzinárodnou účasťou v oblasti školstva. Je bojovníčkou za práva učiteľov na Slovensku. Zaslúžila sa o to, že anketu Zlatý Amos poznajú žiaci, učitelia, verejnosť, médiá nielen na Slovensku, ale aj v Chorvátsku, Maďarsku, Poľsku, dokonca aj v Amerike. Anketa oceňuje najobľúbenejších žiakov, učiteľov a školy. Dobrý vzťah učiteľa a žiaka, príjemná a tvorivá atmosféra – to je najdôležitejšie, čo vo veľkej miere prispieva k zdravému vývoju dieťaťa. Bez pani Evy Klikáčovej by anketa Zlatý Amos na Slovensku možno ani neexistovala.
Hospodárstvo
Ing. Branislav Cvik a Ing. Ľubomír Vančo
S menami Branislav Cvik a Ľubomír Vančo sa spája jeden z najväčších úspechov v histórii slovenského pivovarníctva – „Zlatá európska pivná hviezda“. Majú viac ako 30 ocenení prevažne z medzinárodných súťaží ,,Pivo Českej republiky“ a ,,Česká pivná pečať“. Ich pivo je vyrábané zo slovenských produktov a bez stabilizátorov. Značka URPINER bola ešte pred 11 rokmi v troskách, keď ju vytiahli z konkurzu. Dnes predstavuje úspešný príbeh zachráneného posledného pivného mohykána na Slovensku. Banskobystrický pivovar je dobrým príkladom, že aj slovenská firma bez zahraničného kapitálu dokáže vyrábať vynikajúci produkt, investovať do technológií a v dnešnej dobe podporovať zamestnanosť na Slovensku. Momentálne revitalizujú slovenské chmeliarstvo a po 20 rokoch stavajú na Slovensku nové chmeľnice. Ich víziou je pozdvihnúť na základe rôznorodosti a rozmanitosti ponúkaných pív slovenskú pivnú kultúru, a aj týmto spôsobom ukázať všetkým fanúšikom poctivého piva, že na Slovensku sa nepijú len pivá z produkcie.
Ing. Pavol Demáček
Z nuly vybudoval dve zlievarenské firmy Medeko Cast a M-Cast – firmy vyrábajúce presné odliatky, kokilové odliatky, zliatiny z farebných kovov a spájky. Odliatky taktiež obrábajú a venujú sa strojárskej výrobe. Nových zákazníkov získavajú svojou flexibilitou a kvalitou. Spoločnosti neustále investujú do nových zariadení, rastú a rozvíjajú sa. Je rodený Považskobystričan a podporuje viaceré aktivity v meste. Založil nadáciu Medeko, ktorá organizuje súťaž ,,Mladý talent Považskej Bystrice˝ s cieľom zviditeľniť a podporiť lokálne talenty v oblasti športu, vedy a techniky, podnikateľského myslenia, literárno-dramatického umenia, hudby, tanca i výtvarného umenia. Je predsedom Spolku priateľov Imra Weinera Kráľa, maliara a rodáka z Považskej Bystrice, ktorý v spolupráci s francúzskym veľvyslanectvom organizuje Cenu Imra Weinera Kráľa. Jej cieľom je podporiť kultúrnu spoluprácu našich krajín.
Ing. arch. Pavol Jakubec
Pavlovi Jakubcovi beží vždy paralelne niekoľko sólo projektov. Zaslúžil sa o to, že spoločnosť I.D.C. Holding je najväčším slovenským producentom cukroviniek a trvanlivého pečiva. Medzi najznámejšie produkty patria nepochybne Horalky, Tatranky, Mila, Mäta, Lina, Kávenky, Kakaové rezy. V roku 2019 dosiahol najväčší obchodný úspech: predalo sa vyše 40-tisíc ton produktov. Vo všetkých spoločnostiach zamestnáva takmer 2 300 ľudí. Jeho zahraničné firmy prispievajú k úspechu predaja slovenských výrobkov. Na Slovensku sú len dve veľké potravinárske spoločnosti, ktoré zostali v pôvodných rukách po privatizácii aj vďaka tejto nominovanej osobnosti. Odvtedy zaznamenali štvornásobný nárast takmer vo všetkých ukazovateľoch.
Hudba
Mgr. Juraj Griglák
Juraj Griglák je žijúca legenda basových tónov, skladateľ, kontrabasista a basgitarista. Vydal štvrtý sólový album From the Bottom. Absolvoval turné s kapelou Juraj Griglák & Company s legendárnym americkým bubeníkom Poogie Bellom. Hral Stravinského Príbeh vojaka na festivale Konvergencie. Ako člen Slovenskej filharmónie absolvoval už 28. sezónu. Participoval na nahrávaní albumov, ktoré vyšli v roku 2019: Ľuboš Šrámek: Performances, Peter Adamov: Bonbon, Nikitin, Šrámek: Cirkus Metropol, Milo Suchomel: From My Colours, Soňa Horňáková: V šere lesklých stromov. Učil ako lektor na Letnej jazzovej dielni 2019 v Bratislave, ktorú organizuje Slovenska jazzová spoločnosť. Spolupracoval so skupinou Fragile na projekte ,,Fragile Queen Tour˝. Zúčastnil sa jazzových a iných festivalov 2019.
Mgr. art Ľubica Čekovská, ArtD.
Ľubica Čekovská je úspešná hudobná skladateľka a klaviristka, zastupovaná renomovaným nemeckým vydavateľstvom Baerenereiter. Jej hlavnou doménou je tvorba klasickej hudby. Je laureátkou významných ocenení u nás i v zahraničí, ako je napríklad Cena Jána Levoslava Bellu Hudobného fondu, Hlavná Cena Tatrabanky a Cena SOZA za šírenie hudby v zahraničí. V súčasnosti pripravuje komickú operu na námet románu Impresário zo Smyrny na objednávku prestížneho rakúskeho operného festivalu. Predstavila nové CD Symfonické Vianoce, skomponovala a zaranžovala svoje vianočné piesne a koledy, ktoré vznikli v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Na albume sa okrem sólistov a spevákov podieľal aj Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu. Aj preto majú piesne a najmä koledy svoju nezameniteľnú esenciu.
Cigánski diabli
Orchester Cigánski diabli sú špičkoví reprezentanti Slovenska na medzinárodnej úrovni. Charakteristická pre nich je nesmierna dávka virtuozity a temperamentu v jednom. Významným úspechom je hudobná balada Pocta obetiam holokaustu, prezentácia hudobno-tanečného diela Carmen. Spolupracujú s orchestrami a umelcami domácej i zahraničnej produkcie. Okrem štandardných koncertov, eventov a účasti na charitatívnych podujatiach vydali nové CD Kone a absolvovali s ním vianočné turné.
Medicína a veda
MUDr. Rudolf Hrčka, CSc.
Rudolf Hrčka je gastroenterológ a primár Endoskopického pracoviska Gastroenterologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava a Slovenskej zdravotníckej univerzity. Viac ako 20 rokov sa aktívne venuje problematike skríningu rakoviny konečníka a hrubého čreva (kolorektálny karcinóm). Tento druh rakoviny patrí medzi najčastejšie zhubné nádory u nás. Primár Hrčka sa zaslúžil o založenie Národného programu skríningu kolorektálneho karcinómu, vedie Koordinačné centrum na Slovensku a zaslúžil sa aj o vstup Slovenska do európskej organizácie Europacolon.
prof. MUDr. Robert Hatala CSc.
Robert Hatala založil práve pred 25 rokmi prvé špecializované pracovisko na Slovensku a jedno z prvých v strednej Európe. Slovo arytmia môže znieť pre laika záhadne, je však príčinou drvivej väčšiny náhlych úmrtí, cievnych mozgových príhod a súčasťou ďalších srdcových ochorení. Na rozdiel od väčšiny iných problémov v kardiológii, ktoré sú len liečiteľné, mnohé arytmie sú vyliečiteľné. Prof. Hatala s kolektívom prinavrátil viac ako 6 000 pacientom – dospelým i deťom – odstránením arytmie kompletné zdravie. Je vyslancom Slovenska na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. Jeho strhujúce a vysoko odborné prednášky počúvali tisícky lekárov. Vychoval viacerých renomovaných arytmológov, a to v celom svete. Ako polyglot reprezentuje našu krajinu na vysokej odbornej, ľudskej a intelektuálnej úrovni.
Ing. Ján Tkáč, DrSc.
Ján Tkáč je jediný vedec pôsobiaci na slovenskej vedeckej inštitúcii, ktorý získal prestížny grant od Európskej rady určený pre základný aj aplikovaný výskum. Zaoberá sa vývojom inovatívnej diagnostiky rakoviny prostaty. Je držiteľom Eset Science Award 2019 v kategórii „Výnimočná osobnosť slovenskej vedy“ a Ceny SAV za vedecko-výskumnú činnosť za rok 2019.
Výtvarné umenie
Ivan Čobej
Ivan Čobej je popredným, mimoriadne kreatívnym slovenským dizajnérom. Za 26 rokov pripravil stovky návrhov dizajnového nábytku, ktorým zariadili už tisíce interiérov. Za celý ten čas jeho dizajn dáva prácu okolo sto zamestnancom v Kremnici. Je zakladateľom dizajnovej značky Brik. V júni 2019 mal autorskú výstavu v Múzeu dizajnu v Bratislave. V roku 2019 získal dve ocenenia z BIGSEE Awards 2019 v Ľubľane, Cenu Slovenského centra dizajnu a Cenu Grand Prix na výstave Designshaker 2019 v Prahe.
Akad. soch. Oto Báchorík
Oto Báchorík je slovenský výtvarný umelec – sochár, reštaurátor a pedagóg. Prekvapuje výrazovou škálou i jedinečnosťou svojej sochárskej reči. Vyznáva klasické sochárske materiály, ale predovšetkým bronz, v spracovaní ktorého dosiahol jedinečné majstrovstvo. Plastiky tohto sochára môžeme nájsť na rozličných miestach a potešiť sa ich originalitou. Jedno z jeho diel je napríklad súčasťou Michalskej ulice v centre Bratislavy, kde sa jeho umenie stalo svojimi geometrickými tvarmi z kameňa a kovu ozvláštnením historického priestoru. Diela Ota Bachoríka obdivovali na desiatkach výstav po celom svete, napríklad v krajinách ako Francúzsko, Nemecko, Monako, Japonsko, Spojené arabské emiráty či Holandsko. Je spoluorganizátorom a účastníkom viacerých medzinárodných sympózií. V roku 2019 sa vrátil do bratislavskej Danubiany výstavou Monumenty.
Šport
Petra Vlhová
Petra Vlhová ako zjazdová lyžiarka získala na majstrovstvách sveta 8. februára 2019 prvú individuálnu medailu pre Slovensko, keď vo švédskom Aare skončila druhá v alpskej kombinácii. 14. februára 2019 zvíťazila v obrovskom slalome a stala sa tak prvou slovenskou majsterkou sveta v tejto disciplíne. 16. februára 2019 získala na majstrovstvách sveta bronz v slalome.
Erik Vlček
Erik Vlček je 10-násobný majster sveta, trojnásobný olympijský medailista a 5-násobný účastník olympijských hier. V roku 2019 vybojoval bronzovú medailu na Európskych hrách v Minsku a bronzovú medailu na majstrovstvách sveta v Szegede, čím si vybojoval miestenku na svoju šiestu olympiádu v Tokiu. Počas jeho kariéry sa posádka štvorkajaka viackrát menila, ale pri všetkých významných úspechoch bol v ňom.
Ján Volko
Ján Volko je slovenský atlét, šprintér. Na halových majstrovstvách Európy 2017 získal v behu na 60 metrov prekvapujúco striebornú medailu, keď dosiahol nový slovenský rekord časom 6,58 sekundy. Stal sa prvým reprezentantom Slovenska, ktorý sa prebojoval do finále najkratšieho šprintu na vrcholnom svetovom alebo európskom podujatí. Na majstrovstvách Európy do 23 rokov v poľskom Bydgoszczi v júli 2017 získal striebornú medailu v behu na 100 metrov a zlatú medailu v behu na 200 metrov v novom slovenskom rekorde a zároveň rekorde ME do 23 rokov s hodnotou 20,33 s, čím splnil limit na seniorské MS v Londýne. Je halový majster Európy z Glasgowa 2019.
Populárna hudba
Kali
Kali, rodným menom Koloman Magyary, patrí medzi najznámejších a najobľúbenejších rapperov na Slovensku a v Čechách. Vydal jubilejný desiaty album s názvom „Ale ne“ s 15 songami. Ako jediný slovenský rapper získal za necelé 2 mesiace na Youtube tri milióny pozretí s videoklipom ku skladbe Letový režim.
Sima Martausová
Sima Martausová spája populárnu hudbu so spoločenskými témami. Svoj postoj k rodnému miestu svojich predkov, starých rodičov, vyjadrila v piesni Normálny život, odhodlanie ukázať odmietavý postoj voči chovaniu divožijúcich zvierat v cirkusoch napríklad v piesni Za život v hore. Jej piesne vždy obsahujú vlastné texty aj hudbu. Vďaka duchaplným textom otvára vzácne témy o pravých hodnotách života, o tolerancii medzi ľuďmi, o láske k blížnym, prírode a zvieratám. Originálnym spôsobom interpretácie oslovuje široké poslucháčske spektrum. Album Len tak sa stíšim obsahuje prevažne akustické piesne, ktoré sú zhudobnením jej prežívania, života, vzťahov, ale aj rozhovorov s Bohom.
Vladimír Krausz
Vladimír Krausz svoj „textársky chlebíček“ považuje zároveň za svoju najväčšiu záľubu. Verejnosť ho však pozná aj ako výtvarníka, ktorý prezentoval svoju tvorbu na viacerých výstavách. V roku 2019 bol ocenený Cenou SOZA ako najúspešnejší textár roka 2018. V roku 2019 spolupracoval na vydaní albumov: Peter Bič Project, Peter Lipa, Koncertné CD Adama Ďuricu, Chinaski, Marián Čekovský. Podieľal sa tiež na realizácií singlov pre skupinu IMT Smile, Peter Bič Project, Gladiátor a pre takých interpretov ako Adam Ďurica, Peter Lipa, Lenka Nová. Napísal aj texty k piesňam pre slovenský film Casíno.
Publicistika a literatúra
Rudolf Dobiáš
Rudolf Dobiáš je slovenský básnik, prozaik, spisovateľ pre deti a mládež, rozhlasový autor a publicista. Bol nespravodlivo odsúdený a strávil takmer 7 rokov v komunistickom väzení, väčšinu času v uránových baniach. Literárne však nikdy neprestal pôsobiť. Za svoju tvorbu bol slovenským Klubom nezávislých spisovateľov dvakrát navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru . Na Krištáľové krídlo za rok 2019 je nominovaný za zbierku noviel Tajní ľudia a iné príbehy, ako aj za doterajšie pôsobenie v oblasti literatúry na Slovensku. Uvedená kniha je dokladom o dobe a režime, ktorý výrazným spôsobom zasiahol nielen do autorovho života, ale aj do života hlavných postáv jeho noviel. Autor však nič nevyčíta, nezazlieva, len pripomína.
prof. PhDr. Stanislav Rakús, DrSc.
Stanislav Rakús je slovenský prozaik a literárny vedec, vysokoškolský profesor. V oblasti prózy sa základom jeho diel stáva silný životný zážitok, sprostredkovaný cez rozprávanie, čo mu umožňuje voľnejšie narábať s motívmi. Využíva tiež mnoho nových kompozičných a dejových postupov, čím sa jeho tvorba stáva inovačnou. V roku 2019 vydal knihu esejí Text a dielo. Sám názov signalizuje, že predmetom knihy sa cez text, ktorý patrí do autorskej produkčnej línie, a cez dielo, na ktorom sa zúčastňuje aj čitateľská dotvárajúca iniciatíva, stáva v najširšom zmysle slova komunikačná estetika. Autor sleduje prostredníctvom domácej i inonárodnej literatúry aj inštitucionálnu bázu literatúry (univerzitné prostredie, kritika, individuálne a kolektívne, dobové a spoločenské súvislosti, kultúrna situácia).
PhDr. Tatiana Kusá
Tatiana Kusá je redaktorka a dramatička. Od roku 1993 pôsobí v Slovenskom rozhlase, kde sa podpísala pod stovky relácií, vzdelávacích cyklov a dokumentov. Je autorkou rozhlasových a divadelných hier. Jej hra S mamou bola v repertoári SND, komédia Syna či dcéru je v súčasnosti na scéne DAB v Nitre. V roku 2019 mala v Budapešti premiéru jej divadelná hra napísaná podľa televíznej inscenácie A čo ja, miláčik?, ktorá je tiež v repertoári Divadla Kumšt Teatro. Za svoju tvorbu získala 2 zahraničné a 11 domácich ocenení. Na Krištáľové krídlo za rok 2019 je nominovaná za rozhlasový cyklus „Parnas“, ktorý do rozhlasovej podoby spracúva klenoty svetovej i slovenskej literárnej spisby a tým sa významným spôsobom podieľa na tvorbe Zlatého fondu Rozhlasu a televízie Slovenska.
Divadlo a audiovizuálne umenie
Mgr. art. Juraj Kukura
Juraj Kukura predviedol pozoruhodný herecký výkon v divadelnej inscenácii Biblia. Inscenácia aj jeho výkon mali veľmi pozitívne ohlasy u bežných divákov aj u odbornej kritiky. Za umelecký výkon a túto divadelnú tvorbu v roku 2019 získal Výročnú cenu Literárneho fondu. Bol ocenený za účinkovanie v divadelnej inscenácii Činoherného klubu Praha Bratři Karamazovi, v ktorej stvárnil postavu Fjodora Karamazova. Rok 2019 bol 18. sezónou Divadla Aréna pod úspešným vedením Juraja Kukuru a 17. ročníkom Detskej Univerzity Komenského, ktorá vznikla z jeho iniciatívy. V roku 2019 sa koprodukčný seriál RTVS a ČT Inšpektor Max, v ktorom Juraj Kukura stvárnil titulnú postavu kontroverzného detektíva Zoliho Maxa, stal historicky prvou hranou sériou predanou pre teritórium USA a Kanady.
Mgr. art. Tomáš Grega
Tomáš Grega ako hlavný predstaviteľ v divadelnej hre Zem pamätá, stvárňujúc Karola Duchoňa, podal vynikajúci herecký a spevácky výkon. Predstavenie režírovali Jiří Havelka a Róbert Mankovecký. Hru uviedlo v premiére Slovenské komorné divadlo v Martine. Vďaka svojmu umeleckému stvárneniu povýšil knihu Romana Slušného Karol Duchoň – muž s veľkým srdcom do kvalitného divadelného prevedenia, čím výrazne obohatil slovenskú pôvodnú tvorbu. Za svoj najväčší úspech roka 2019 považuje, že sa po 12 rokoch oženil s najúžasnejšou ženou – Katarínou.
Inovácie a startupy
Ing. Radoslav Danilák, PhD.
Radoslav Danilák, pôvodne vysokoškolský profesor, je v súčasnosti úspešným sériovým podnikateľom v Silicon Valley a zároveň jedným z najuznávanejších svetových hardvérových architektov s viac ako 25-ročnou praxou. Má na konte dva multimiliónové exity. Navrhol procesor pre PlayStation 2, SSD controller pre flashové disky, ktorý umožnil vznik MacBook Air, či čip pre svojho času najvýkonnejší superpočítač sveta Tianhe-1A. Založil spoločnosť Tachyum, ktorá sa venuje vývoju prelomového širokospektrálneho aplikovateľného procesora Prodigy pre datacentrá, ktorý rieši otázku ekologickej udržateľnosti technologického pokroku. Pracuje na rozvoji slovenskej pobočky, ktorej prínosom je prilákať naspäť talenty zo zahraničia, značne prispieť k vytvoreniu rozsiahlejšieho inovačného ekosystému v regióne a byť kritickou technológiou na dosiahnutie európskej technologickej suverenity. Je poradcom v Rade vlády SR pre vedu, techniku a inovácie a reprezentuje Slovensko ako expert na EuroHPC (European High Performance Computing Commission) pri Európskej komisii. V roku 2019 mu prezident SR prepožičal štátne vyznamenanie ,,Pribinov kríž I. triedy˝.
Peter Komorník
Peter Komorník je zakladateľ spoločnosti Sli.do. Predstavil integráciu Slido pre Google Slides, ktorú v roku 2019 využilo 12 miliónov ľudí na viac ako 200 000 podujatiach po celom svete vrátane svetových konferencií ako napr. World Economic Forum, Websummit a SXSW. Zároveň v tomto roku predstavil mnoho ďalších vylepšení produktu so zámerom zjednodušiť jeho používanie. Spoločnosť sa stala oficiálnym Google Premier partnerom. Získala zlatú cenu v rámci Internal Communications and Engagement Awards 2019 v Londýne za najlepšiu dlhodobú angažovanosť v internej komunikácii.
Mimoriadna cena
prof. Jozef Ciller
Jozef Ciller je umelec osobitého prejavu, bohatej imaginácie a širokospektrálnej aktivity. Konceptuálnym videním dramatickej skutočnosti a objavovaním nových scénografických možností prispel k obohateniu a uznaniu tejto disciplíny. Odborná kritika ho považuje za zakladateľa špecifickej akčnej scénografie a následne scénografického statického dynamizmu. Venuje sa divadlu, televízii, filmu, architektonickým a výstavným projektom, réžii. Bol výtvarníkom a šéfom výpravy v SKD Martin. Je profesor na VŠMU v Bratislave. Pracoval ako scénograf alebo pedagóg v 20 krajinách sveta (napr. Viedeň, Tallin, Vroclav, Thessaloniky, Tampere, Ellwangen, Krakov, Zahreb, Dubrovník, Kyjev…).
MUDr. Ivan Vulev, PhD., MPH, FCIRSE
Ivan Vulev je medzinárodne uznávaný odborník a priekopník odboru intervenčnej rádiológie na Slovensku. Vykonal viac ako 10-tisíc operačných výkonov. Spolu so svojím tímom vybudoval Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré sa zameriava na najmodernejšiu miniinvazívnu liečbu najsmrteľnejších ochorení. Nemocnica CINRE je najväčším pracoviskom na Slovensku a ako jediná dokáže smrteľné ochorenia až do 24 h od jej vzniku. U poistencov získala v roku 2019 najvyššie hodnotenie zo všetkých ústavných zdravotných zariadení. Za krátku dobu sa stala medzinárodným centrom excelentnosti v miniinvazívnej liečbe a školili sa v nej už špecialisti z 15 krajín. Každý jeden pacient je pre neho výzvou a novým príbehom.