Hudba

Martin Valihora

Martin Valihora

Prvý slovenský bubeník a jazzman, ktorý dosiahol medzinárodný úspech na svetových scénach. Je spoluautorom a dramaturgom One Day Jazz Festivalu, ktorý sa radí medzi popredné medzinárodné festivaly. Vytvára príležitosti pre kreatívnu obec hudobníkov domácej scény, s čím súvisí prehlbovanie vzťahov so zahraničím.

Filantropia

Alexandra Hovancová

Alexandra Hovancová

Riaditeľka Domu Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi, ktorého súčasťou je Centrum pre deti a rodiny pre ťažko postihnuté deti a Zariadenie núdzového bývania pre týrané matky s deťmi.

Hospodárstvo

Artur Gevorkyan

Artur Gevorkyan

Generálny riaditeľ spoločnosti Gevorkyan zaoberajúcej sa vývojom a výrobou súčiastok metódou práškovej metalurgie. Hotové súčiastky exportujú do krajín ako Mexiko, Brazília, Čína, či Vietnam. Medzi ich klientov patria známe strojárske firmy ako Siemens a Komatsu, ale aj módne domy Ives Saint Laurent a Versace.

Medicína a veda

prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM

prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM

Popredná osobnosť slovenskej medicíny v oblasti endokrinológie a osteológie. Je hlavným odborníkom MZ SR pre odbor endokrinológia a mienkotvornou osobnosťou pri koncepcii endokrinológie, osteológie a vnútorného lekárstva na Slovensku. Angažuje sa pri zavádzaní nových najmodernejších modalít diagnostiky a liečby interných chorôb.

Výtvarné umenie

Ašot Haas

Ašot Haas

Venuje sa širokej škále výtvarnej tvorby od dizajnu, sochárstva, sklárstva, výtvarníctva cez maľbu až grafiku. V oblasti umeleckého skla predstavuje špičku kvality, individuálneho prístupu a rozmanitosti k svojej tvorbe.

Šport

Martin Vaculík

Martin Vaculík

Náš najúspešnejší plochodrážnik získal bronzový titul majstra sveta za sezónu 2023 v seriáli majstrovstiev sveta – najprestížnejšom podujatí na plochej dráhe. Stal sa tak historicky prvý a doteraz aj jediný Slovák v Speedway Grand Prix.

Publicistika a literatúra

Peter Kršák

Peter Kršák

Autor myšlienky, vydavateľ a sponzor viacdielnej reprezentatívnej publikácie Dejiny sebavedomia. Ide o veľkorysý česko-slovenský projekt, spracovaný s vysokou odbornou, grafickou i tlačiarenskou náročnosťou. Na diele sa podieľalo viac ako sedemdesiat autorov z Česka i Slovenska.

Divadlo a audiovizuálne umenie

Jana Oľhová

Jana Oľhová

Patrí medzi najvýraznejšie a najlepšie herečky svojej generácie – v divadle, vo filmoch a v seriáloch. V roku 2023 zaujala vo filme Moc a divadelných inscenáciách Malé ženy a Koncert na želanie.

Inovácie a startupy

Veronika Kolejak a Juraj Masár

Veronika Kolejak a Juraj Masár

Zakladatelia spoločnosti Better Stack, ktorá je jedným z najrýchlejšie rastúcich startupov v Strednej Európe s globálnym rozsahom. Better Stack pomáha vývojárom rýchlejšie vyvinúť kvalitnejší softvér vďaka tomu, že vytvorí nástroje pre sledovanie softvérovej infraštruktúry. Spája monitorovanie, logovanie, správu incidentu, stavové stránky a iné nástroje do jednej platformy.

Populárna hudba

HEX

HEX

Slovenská pop-rocková skupina, ktorá je na scéne už viac ako 30 rokov a ich hity ako Vetroň, Nikdy nebolo lepšie, Keď sme sami, či Piatok podvečer zľudoveli. Ich najnovší album a tour s názvom „Kde je tu láska?“ získal výborný ohlas v médiách a u fanúšikov.

Mimoriadna cena

Marika Gombitová

Marika Gombitová

Speváčka a skladateľka Marika Gombitová patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej kultúry s výrazným presahom do Českej republiky. Po tom, ako sa pri príležitosti 40. výročia vstupu na profesionálnu scénu (1976 – 2016) po niekoľkoročnej prestávke úspešne vrátila na koncertné pódiá (Bratislava, Praha, Košice, Ostrava), zostáva verná svojim fanúšikom. Je osobnosťou – nekorunovanou kráľovnou slovenskej populárnej hudby – nielen pre výnimočnosť legendárnej speváčky, ale aj pre skladateľský potenciál. V roku 2021 jej vyšiel nový autorský dvojalbum Zem menom Láska. Hneď o rok na to v roku 2022 vystúpila opäť v Bratislave, kde svoje publikum potešila veľkým predvianočným koncertom Vyznanie Mariky Gombitovej. Po tom, ako v roku 2023 získala a osobne si prevzala ocenenie Prvá československá muzikálová princezná, všetku pozornosť sústreďuje na prípravu dvoch exkluzívnych koncertov, ktoré sa uskutočnia v januári 2024 v pražskej O2 Aréne. Piesne s nadčasovým posolstvom v podaní Mariky Gombitovej a jej hostí potešia tisíce fanúšikov všetkých vekových kategórií. Jedinečnosť týchto koncertov určujú autorské hity, ale aj dve nové skladby z autorskej dvojice M. Gombitová – K. Peteraj. Ich tvorba prepájajúca rock a pop so šansónom a s poéziou je súčasťou zlatého fondu československej populárnej hudby.

Marika Gombitová na scéne populárnej hudby pôsobí profesionálne od roku 1976, odkedy naspievala takmer 240 piesní. Pri viac ako 65 z nich je podpísaná ako autorka hudby, vďaka čomu sa stala najproduktívnejšou skladateľkou populárnej hudby na Slovensku. Dosiaľ predala viac ako milión hudobných nosičov, pričom v ankete 100 najlepších slovenských albumov je zo všetkých interpretov zastúpená najvyšším počtom – deviatimi albumami. Okrem desiatok víťazstiev v mnohých hudobných súťažiach a na festivaloch (Bratislavská lýra, Drážďany, Sopot a i.) bodovala aj v anketách popularity – Zlatý slávik (3x striebro, 2x bronz), Slovenský slávik (2x zlato), Slávik (5x striebro, 2x bronz), OTO (zlato, 2x striebro, bronz, Sieň slávy). Okrem toho získala niekoľko ďalších ocenení (Grand Prix Zväzu autorov a interpretov, Pribinov kríž I. triedy, Veľká cena SOZA, Speváčka storočia, Žena 21. storočia a i.). Marika Gombitová si zaslúži obdiv a uznanie ako vynikajúca speváčka a rešpektovaná skladateľka – úctyhodná a vzácna je však nielen jej profesijná kariéra, ale aj silný životný príbeh. Pevnou vôľou, životnými postojmi a nezlomnosťou patrí k skutočným osobnostiam, ktoré každá krajina a jej obyvatelia potrebujú, pretože práve takíto ľudia sú pozitívnym a inšpiratívnym príkladom a vzorom pre ostatných.